Logo
Wydrukuj tę stronę

Prezydent Zamościa zwołał nadzwyczajną sesję w sprawie podwyżek cen za wywóz śmieci

Prezydent Zamościa zwołał nadzwyczajną sesję w sprawie podwyżek cen za wywóz śmieci

Na wniosek prezydenta Zamościa zwołana została nadzwyczajna sesja Rady Miasta w sprawie podwyżek cen za wywóz śmieci. Andrzej Wnuk zapowiedział to na ostatniej sesji, kiedy radni zdjęli projekt uchwały "śmieciowiej" z porządku obrad. Przypomnijmy, zamojski magistrat szykuje gigantyczne podwyżki. Mieszkańcy mogą płacić aż 30 zł od osoby za odbiór śmieci. 

Zamojscy radni na wczorajszej sesji zdjęli z porządku obrad uchwały dotyczące podwyżek. Zaproponowali przeprowadzenie konsultacji społecznych z mieszkańcami. Prezydent chce jednak przeforsować podwyżkę. Sesja nadzwyczajna zwołana została na najbliższy piątek, na godzinę 12:00. 

Prezydent Andrzej Wnuk wyjaśnił na swoim facebookowym profilu, dlaczego zaproponował aż tak duże podwyżki:

"Szanowni Państwo, chciałbym podzielić się z Państwem przemyśleniami po wczorajszej sesji. Temat śmieci w Zamościu. Od nowego roku opłaty za wywóz śmieci wzrosły nawet kilkukrotnie. To efekt coraz bardziej rygorystycznych norm recyklingowych, które musi spełnić Polska. To nie jest wymysł prezydenta, urzędników czy kogokolwiek. Świat tonie w śmieciach.

Od nowego roku więcej za ich wywóz zapłacą nie tylko ci, którzy nie będą ich segregować. Podwyżki opłat – w różnej wysokości – czekają większość z nas. Wszystko z powodu zmienionych niedawno przepisów, które nakładają na firmy zajmujące się składowaniem odpadów nowe obowiązki. Muszą one instalować w swoich zakładach monitoring wizyjny i instalacje przeciwpożarowe oraz gromadzić rezerwy finansowe na zabezpieczenie ewentualnych roszczeń, które mogą powstać wskutek szkód wyrządzonych środowisku. Naraża to właścicieli składowisk i zakładów przetwarzania odpadów na dodatkowe koszty. A te rosną także ze względu na wzrost płacy minimalnej, cen prądu i paliwa oraz podwyżek tzw. opłat marszałkowskich pobieranych za umieszczenie odpadów na składowisku. Prezydent, kiedy zostaje wybrany, ma służyć mieszkańcom, ma słuchać i być otwartym. Jestem otwarty na rozmowę, dlatego że szacunek należy się każdemu człowiekowi. Nie jesteśmy w stanie przejść obojętnie wobec sytuacji z którą mamy do czynienia. Teraz musimy podjąć decyzję. Ta decyzja stoi przed radnymi. To trudna sytuacja kiedy musimy wprowadzić nowe ceny za dotychczasowe usługi. Miasto się rozwija. Remontujemy drogi, szkoły, szpital. Na funkcjonalności zyskują dotychczasowe obiekty. Wspieramy osoby potrzebujące, mamy nowy dom dziecka, pogotowie opiekuńcze, Centrum Integracji Społecznej. Nikt nie ma wątpliwości, że te zmiany są potrzebne. Na tym etapie spowolnienie rozwoju miasta będzie miało drastyczne skutki. Radni Rady Miasta Zamość mają trudne zadanie. To również od ich decyzji zależy przyszłość miasta. Dlatego zdecydowałem się zwołać sesję nadzwyczajną w najbliższy piątek o godzinie 12:00. Chciałbym prosić Państwa o jej obejrzenie w całości. Przed radnymi obecnej kadencji stoi niemiły obowiązek. Przez osiem ostatnich lat ich poprzednicy uciekali od problemu, bojąc się stopniowego podnoszenia cen za wywóz odpadów, bo takie decyzje są zawsze niepopularne. Mam nadzieję, że tym razem będzie inaczej i wspólnie uda nam się wypracować stanowisko, dzięki któremu nie trzeba będzie rezygnować z kilku ważnych inwestycji, żeby miasto mogło dopłacić do śmieci."

A Wy co o tym sądzicie?


Redakcja serwisu ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczonych reklam, ogłoszeń i komentarzy. Zdjęcia i artykuły stanowią własność autora i są chronione prawem autorskim. Redakcja zastrzega sobie prawo do redagowania i skracania nadesłanych tekstów.
Copyright © ezamosc.pl