Reklama
Reklama

Kolonoskopia uchroni przed rakiem. Zamojski szpital zaprasza na bezpłatne badania

foto: archiwum, materiał poglądowy foto: archiwum, materiał poglądowy

Na bezpłatne, w dodatku bez skierowania, badania kolonoskopii zaprasza zamojski szpital "papieski". - Badanie może uratować życie i zdrowie - zachęcają lekarze.

Rak jelita grubego jest trzecim co do częstości występowania po raku płuc i piersi. Liczba nowych zachorowań na raka w ciągu roku na 100000 mieszkańców wynosi obecnie 16000 (16%) i stale rośnie. Szacuje się, że za 10 lat osiągnie 25 %. Rak jelita grubego odpowiada za 12 % zgonów. U 30 % pacjentów poddanych badaniu wykrywa się polipy, czyli zmiany przednowotworowe, które usuwa się podczas kolonoskopii.

Zamojski szpital realizuje "program badań przesiewowych raka jelita grubego". Badanie i leki służące do przygotowania jelita są bezpłatne. W celu zapisania się na badanie należy zgłosić się do sekretariatu Zakładu Endoskopii w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu. Nie jest potrzebne skierowanie od lekarza rodzinnego.

Do badania kwalifikują się pacjenci w wieku 50-60 lat bez objawów raka jelita grubego, osoby w wieku 40-65 lat bez objawów, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego I stopnia z rakiem jelita grubego (rodzice, rodzeństwo, dzieci), osoby w wieku 25-65 lat pochodzące z rodziny z HNPCC lub FAP. W tym przypadku konieczne jest skierowanie z Poradni Genetycznej. Informację można uzyskać telefoniczne pod numerem: (84) 677 37 51 od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 15.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us