Strażak uczy ratować

Kolejne edycje warsztatów, w tym roku zostaną zorganizowane na początku września i listopada, foto: PSP Zamość, materiał nadesłany Kolejne edycje warsztatów, w tym roku zostaną zorganizowane na początku września i listopada, foto: PSP Zamość, materiał nadesłany

6 czerwca, w sali konferencyjnej Komendy Miejskiej PSP w Zamościu odbyły się pierwsze (z sześciu zaplanowanych) warsztaty szkoleniowe w ramach kampanii edukacyjnej "Strażak uczy ratować". Akcja adresowana jest do nauczycieli wychowania przedszkolnego, podstawowego oraz ponadgimnazjalnego.

- Kampania swoim zasięgiem obejmuje teren województwa lubelskiego i jest organizowana przez lubelskiego komendanta wojewódzkiego PSP przy współpracy z lubelskim kuratorem oświaty. Ma na celu dostarczenie uczestnikom wiedzy teoretycznej i jej usystematyzowania oraz umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia w poszczególnych komendach prowadzą koordynatorzy ratownictwa medycznego PSP. Koordynatorem w KM PSP w Zamościu jest mł. kpt. mgr Tomasz Stempel - na co dzień dowódca sekcji w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Zamościu - informuje Andrzej Szozda, rzecznik prasowy zamojskich strażaków. 

W ramach warsztatów prowadzano zajęcia teoretyczne i praktyczne z zakresu: przepisów prawnych dotyczących pierwszej pomocy, bezpieczeństwa własnego, zabezpieczenia miejsca wypadku, ewakuacji osoby poszkodowanej z zagrożonego miejsca, resuscytacji krążeniowo-oddechowej dorosłych, dzieci i niemowląt, udrażniania dróg oddechowych, postępowania w stanach urazowych: rany, krwotoki złamania, zwichnięcia, skręcenia, czy nagłych zachorowań: zawał serca, udar mózgu, padaczka, cukrzyca.

Ponadto przeprowadzono pogadankę dotyczącą bezpiecznych zachowań w domu i szkole. W szkoleniu trwającym 6 godz. wzięło udział 17 nauczycieli ze szkół z terenu powiatu zamojskiego. Uczestnicy szkolenia otrzymali maseczki do prowadzenia resuscytacji, plakaty tematyczne oraz zaświadczenia.

Kolejne edycje warsztatów, w tym roku zostaną zorganizowane na początku września i listopada. Kolejne trzy edycje w pierwszej połowie 2018r.

- Sytuacje nagłego zagrożenia życia i zdrowia, które wymagają natychmiastowej interwencji mogą spotkać każdego z nas. Możemy się w niej znaleźć zarówno w roli poszkodowanego lub świadka zdarzenia, kiedy to będziemy zobowiązani do udzielenia pierwszej pomocy. Szkoła jest miejscem, gdzie mogą zdarzyć się różne sytuacje, które będą wymagały udzielenia pierwszej pomocy, dlatego też znajomość zasad jej udzielania może okazać się niezbędna. Pozyskana wiedza i umiejętności wpływają na pozytywne nastawienie emocjonalne i przełamują wewnętrzne obawy przed udzieleniem pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, w różnych sytuacjach życia codziennego - wyjaśnia Szozda.

3 komentarzy

 • Janusz
  Janusz czwartek, 08 czerwiec 2017 13:21 Link do komentarza

  Brawo wy, właśnie za to was lubię!

 • czytelnik
  czytelnik czwartek, 08 czerwiec 2017 19:16 Link do komentarza

  I znowu Tomek w akcji. Czasami mam wrażenie, ze tylko on tam pracuje. Brawo Tomek

 • Zwierz
  Zwierz piątek, 09 czerwiec 2017 11:21 Link do komentarza

  To tylko wrażenie

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us