Reklama
Reklama

Zmarł Krzysztof Obst. Założyciel Capelli All'antico

foto: ZDK Zamość foto: ZDK Zamość

Mamy dla Was smutną informacje. Dzisiejszej nocy zmarł Krzysztof Obst. Zamojski pedagog, pasjonat muzyki, założyciel i kierownik Capelli All'antico. Zawodowo związany był z Zamojskim Domem Kultury.

Krzysztof Obst – nauczyciel muzyki, pedagog i wychowawca dzieci i młodzieży. Pracę zawodową rozpoczął w 1979r jako nauczyciel w Zespole Szkół w Lublinie, w l. 1983-84 oraz 1993-2007 w Młodzieżowym Domu Kultury w Zamościu, wykładowca w Studium Nauczycielskim w Zamościu w l. 1984-1993. Instruktor ds. muzyki od 1984r. w Wojewódzkim Domu Kultury - Zamojskim Domu Kultury.

W 1983r założył, działający przy Zamojskim Domu Kultury Zespół Muzyki Dawnej „Capella all’ Antico”, z którym pracował przez 36 lat. ZMD „Capella all Antico” to zespół wokalno-instrumentalny, wykonujący muzykę kompozytorów europejskich epoki średniowiecza, renesansu i wczesnego baroku. Występuje w historycznych kostiumach, z bogatym instrumentarium historycznym.

Inicjator powstania w 1994r. Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Dawnej, inicjator i organizator w l.1998-2005 wymiany kulturalnej młodzieży z Zespołem ze Szkoły Muzycznej w Hannover Laatzen. Współorganizator Festiwalu Muzyki Renesansu w Zamościu, od 2005 roku członek Kapeli Ludowej ZPiT „Zamojszczyzna” ZDK. Juror komisji oceniających konkursy i przeglądy, autor muzyki i opracowań muzycznych spektakli teatrów dziecięcych i młodzieżowych (nagroda Rektora Akademii Muzycznej we Wrocławiu). Organizator warsztatów artystycznych dla członków zespołu. Na wykonanych przez niego instrumentach (2 rebeki, 3 mandory, lira korbowa), które zbudował dla potrzeb własnego zespołu, grają zespoły krajowe.

W ciągu 36 lat w zajęciach ZMD uczestniczyło i rozwijało swoje uzdolnienia i zainteresowania ponad 300 uczniów z zamojskich szkół. Krzysztof Obst od podstaw uczył nauki gry na instrumentach i wokalu.

Osiągnięciem zawodowym i artystycznym p. Krzysia Obsta była 36-letnia działalność ZMD „Capella all’ Antico”. Dorobek artystyczny zespołu, wysoki poziom wykonywanych utworów, bogaty repertuar, instrumentarium historyczne, piękne historyczne kostiumy to zasługa i efekt wielu starań, troski i systematycznej, wykraczającej poza obowiązki zawodowe pracy p. Krzysztofa Obsta. Działalność zespołu to ok. 600 koncertów w kraju i zagranicą – wielokrotne w Niemczech ( Hannover, Hamburg, Schwabisch Hall, Meklemburgia, Holtzminden), Hiszpanii, Jugosławii, Czechach, Rosji, Rumunii, na Słowacji i Ukrainie; główne nagrody i wyróżnienia ogólnopolskich festiwali m.in. Festiwal Młodzieży w Kielcach, Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej, Festiwal Muzyka Dawnej w Lublinie, „Schola Cantorum” w Kaliszu (wielokrotny laureat, w 2008r. – Złota Harfa Eola, Grand Prix Festiwalu, Puchar MEN, w 2018 r. Brązowa Harfa Eola); udział i nagrody na międzynarodowych festiwalach w Starym Sączu, Malborku (Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Kultury Dawnej w 2019 r.), Elblągu, Jarosławiu, Świeradowie Zdroju i Lwowie; koncerty w Filharmonii Lubelskiej i Lwowskiej oraz z zespołem „Ars Nova” i „Dekameron”; nagrania telewizyjne w programach lokalnych i ogólnopolskich oraz telewizji lokalnej Hamburga i Walencji. Na szczególną uwagę zasługuje repertuar zespołu, wyszukiwany i opracowywany przez p. Obsta, który sam aranżował i instrumentował. ZMD wykonuje utwory wokalne i wokalno-instrumentalne; staropolskie, starofrancuskie, angielskie, niderlandzkie, niemieckie, hiszpańskie, włoskie. W 2007r. w wyniku starań p. Obsta zespół nagrał płytę „Muzyka średniowiecznej Europy”.

Wielokrotnie odznaczany i nagradzany za swoją pracę m.in. w roku 2019 Złotym Krzyżem Zasługi, w roku 2013 Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

2 komentarzy

  • I.H
    I.H środa, 30 październik 2019 14:16 Link do komentarza

    Drogi Krzysiu, kolego, bardzo zasmuciła mnie wiadomość o Twoim odejściu. Pracowaliśmy wspólnie w Młodzieżowym Domu Kultury, oprawiałeś muzycznie spektakle zespołu teatralnego" Dzieciaki ze Starówki", który prowadziłam, zdobywaliśmy różne nagrody w przeglądach i konkursach, dzieciaki bardzo Cię lubiły, zawsze z nimi żartowałeś, śpiewaliście śmieszne piosenki, pamiętam jak w starej siedzibie MDK na ul. Kołłątaja w rytm Twojej muzyki chłopcy przekrzykiwali się z dziewczynkami śpiewając: "baby starzeją się, a chłopy nie", na co dziewczęta z jeszcze większym wrzaskiem: "chłopy starzeją się, a baby nie!!" Śmiechu było co niemiara. Teraz, dzisiaj niejedna łza popłynie z oczu. Dziękuję Ci za tamtą współpracę. Nie widzieliśmy się od wielu, wielu lat, ale wspomnienia wspólnej pracy w MDK są zawsze żywe i przyjazne. Żegnaj kolego, wierzę, że Pan Bóg wyznaczy Ci za Twoją piękną ziemską pracę wspaniałą niebiańską nagrodę, może prowadzenie jakiegoś anielskiego zespołu.. Rodzinie składam wyrazy najgłębszego współczucia.

  • Zainteresowani
    Zainteresowani sobota, 02 listopad 2019 11:21 Link do komentarza

    Czy już wiadomo, kiedy będzie pogrzeb pana K. Obsta, w jakim kościele, na jakim cmentarzu, o której godzinie? Nigdzie nie ma takiej informacji, a przecież niejedna osoba uczestniczyłaby w uroczystościach pogrzebowych, tylko nic nie wiadomo, na stronie internetowej ZDK też nic nie jest napisane..

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us