Reklama
Reklama

Rzeźba św. Michała Archanioła odzyska świetność

foto: archiwum foto: archiwum

Zabytkowa figura św. Michała Archanioła, która przed laty zdobiła Bramę Szczebrzeską, będzie poddana konserwacji. Rzeźba została przeniesiona na prywatną posesję przy ul. Ogrodowej, gdzie niszczeje od lat.

Rzeźba św. Michała Archanioła jest związana z losami Zamościa od ok. 1770 roku. Początkowo była ulokowana na Bramie Szczebrzeskiej. W latach 1821-1825, podczas przebudowy Twierdzy Zamość, figura została zdemontowana i przeniesiona na prywatną posesję przy ul. Ogrodowej, gdzie znajduje się do dziś. Upływ czasu i warunki atmosferyczne sprawiły, że rzeźba jest w znacznym stopniu zdewastowana, podjęto więc działania, by ją uratować. Zgodnie z prawem, miasto musiało wcześniej uzyskać zgody właścicieli posesji, a także ich spadkobierców, na zabranie figury z terenu posesji.

Teraz rzeźbą zajmie się zespół złożony m.in. z konserwatorów zabytków, konserwatorów dzieł sztuki, którzy określą zakres zadań przy konserwacji rzeźby, a także sposoby przeprowadzenia niezbędnych prac.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us