Reklama
Reklama

Urządzenie wybuchowe na terenie szkoły – ćwiczenia służb

foto: Policja foto: Policja

Młoda kobieta na teren szkoły wniosła urządzenie wybuchowe, zabarykadowała się w sali lekcyjnej i grozi detonacją bomby - takie zgłoszenie otrzymały służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w mieście. Na szczęście to założenie ćwiczeń, w których uczestniczyli m.in. policjanci, strażacy, straż miejska, służby medyczne i przedstawiciele zarządzania kryzysowego. Wspólne działania były okazją do przećwiczenia procedur oraz doskonalenia współdziałania służb, instytucji i straży w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej.

Wczoraj policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Zamościu współdziałali ze strażakami Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu, funkcjonariuszami Straży Miejskiej w Zamościu, pracownikami Urzędu Miasta w Zamościu oraz innymi podmiotami w ramach wspólnych ćwiczeń miejskich zorganizowanych przez Prezydenta Miasta Zamościa. Głównym celem tego przedsięwzięcia było doskonalenie umiejętności i wzajemnej współpracy wszystkich służb podczas działań w sytuacji kryzysowej.

- Założeniem wczorajszych ćwiczeń odbywających się na terenie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 5 w Zamościu było zaistnienie sytuacji kryzysowej o podłożu terrorystycznym. Do szkoły weszła młoda kobieta z urządzeniem wybuchowym, zabarykadowała się w jednej z klas, wcześniej kazała uczniom opuścić klasę. Następnie kobieta z parapetu okna groziła detonacją ładunku wybuchowego. Administrator szkoły podjął decyzję o ewakuacji. Powiadomione zostały również służby ratunkowe. Na miejscu policjanci zabezpieczyli teren, negocjatorzy - funkcjonariusze Nieetatowego Zespołu Negocjatorów KMP w Zamościu nawiązali kontakt z kobietą, Nieetatowa Grupa Rozpoznania Minersko – Pirotechnicznego z KMP w Zamościu prowadziła działania dot. ujawnienia, zabezpieczenia i neutralizacji urządzeń wybuchowych na terenie szkoły. W konsekwencji negocjatorom udało się odwieść kobietę od zamiaru zdetonowania ładunku wybuchowego. Kobieta została zatrzymana przez policjantów. Pirotechnicy ujawnili i zabezpieczyli urządzenie wybuchowe. Na miejsce zdarzenia przyjechali policjanci dochodzeniowo – śledczy i wykonali czynności procesowe. - relacjonuje Dorota Krukowska Bubiło, rzeczniczka zamojskiej policji. 

Równolegle do policyjnych działań na miejscu zdarzenia zgodnie z kompetencjami swoje czynności wykonywali również strażacy z PSP w Zamościu oraz strażnicy Straży Miejskiej Miasta Zamościa, jak też inne służby biorące udział w ćwiczeniach. Po zakończeniu działań wszystkich służb ewakuowani wcześniej uczniowie i pracownicy wrócili do szkoły. Przedstawiciele służb omówili procedury stosowane podczas takiej sytuacji, wymienili spostrzeżenia i uwagi.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us