Reklama

160 sztuk gadów i płazów z granicy do zoo

foto: materiał nadesłany foto: materiał nadesłany

Do zamojskiego zoo trafiło ponad 160 sztuk gadów i płazów, których przemyt udaremnili celnicy na przejściu granicznym Korczowa- Krakowiec. To m.in. zagrożone wyginięciem pytony, boa, warany.

Przemyt wykryli (19.09.2019r.) funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej. Egzotyczne gady i płazy przewożone były busem, którym podróżowało 7 obywateli Ukrainy.

W czterech profesjonalnie zabezpieczonych styropianowych pojemnikach, umieszczone były worki i pudełka, a w nich żywe zwierzęta. Przewożący je nie posiadali żadnych dokumentów pozwalających na określenie gatunków oraz zezwalających na ich legalny przewóz przez granicę.

Aby sprawienie i bezstresowo dla zwierząt przeprowadzić identyfikację i podjąć czynności kontrolne oraz zabezpieczające, zwrócono się o pomoc do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu. Przybyły na przejście graniczne ekspert z ZOO w Zamościu wraz z koordynatorem ds. CITES IAS w Rzeszowie przeprowadzili wstępną identyfikację zatrzymanych zwierząt.

W jej efekcie stwierdzono w przesyłce 166 okazów, z których okazów CITES było 116 sztuk. Przewożone było 69 sztuk pytonów królewskich (Python regius), 18 sztuk pytonów siatkowych (Phyton reticulatus), 14 sztuk boa dusicieli (Boa constrictor); 9 biczogonów (Uromastyx), 4 sztuki warana kolczastoogonowego (Varanus acaranthurus) oraz 2 sztuki Boa madagaskarskiego (Sanzinia madagascariensis).

Dodatkowo stwierdzono przewóz bez dokumentów 50 sztuk gadów i płazów. W sprawie przewożonych okazów CITES wszczęto postępowanie karne, w związku z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie przyrody oraz Konwencji Waszyngtońskiej, natomiast postępowania w sprawie pozostałych okazów prowadzi Policja. Zatrzymane okazy zostały przekazane na kwarantannę do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu.

Służby celne przypominają, że przewóz przez granice okazów CITES bez uprzedniego przedstawienia do odprawy stosownych zezwoleń jest przestępstwem za który grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Przestrzeganie przepisów w w zakresie przewozu towarów przez granice jest zadaniem służby celno – skarbowej.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us