Reklama
Reklama

Rada Miasta Zamość poparła abp. Jędraszewskiego. Część mieszkańców jest przeciwna

foto: archiwum, materiał poglądowy foto: archiwum, materiał poglądowy

Na poniedziałkowej sesji Rada Miasta Zamościa przyjęła uchwałę w sprawie stanowiska w sprawie ataków na abp. Marka Jędraszewskiego. Czytamy w niej, że radni popierają stanowisko i jasno sformułowaną naukę metropolity krakowskiego. Część mieszkańców jest zdania, że Rada Miasta nie powinna generować stanowisk wkraczających w strefę wolności światopoglądowej, zagwarantowanej przez Konstytucję RP każdemu obywatelowi. Jest petycja w tej sprawie. 

Inicjatorami i pomysłodawcami petycji mieszkańców sprzeciwiającej się zajmowaniu przez Radę Miasta Zamość sprawami światopoglądowymi jest Kamil Kabasiński i Łukasz Kwiatkowski. Petycję umieścili na portalu petycjeonline.com, pod adresem:

https://www.petycjeonline.com/sprzeciw_przeciw_zajmowania_przez_rad_miasta_zamocia_stanowisk_w_sprawach_wiatopogldowych

Poniżej treść dokumentu:

"My mieszkańcy Zamościa wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec zajmowania przez Radę Miasta stanowisk wkraczających w strefę wolności światopoglądowej, zagwarantowanej przez Konstytucję RP każdemu obywatelowi.

Rada Miasta Zamość przyjmując na Sesji w dniu 26 sierpnia 2019r. uchwałę w sprawie ataków na ks. Abp. Marka Jędraszewskiego, daleko wykroczyła poza swoje zadania określone w Art. 7. Ust. 1. Ustawy o Samorządzie Gminnym. Zajmując jednoznaczne stanowisko w sprawach światopoglądowych, Rada Miasta Zamościa sprzeniewierzyła się również wartościom zawartym w Konstytucji RP tj w art. 32.

Rolą Rady Miasta jako organu stanowiącego jest takie kształtowanie prawa lokalnego, którego celem jest zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej do której należą WSZYSCY MIESZKAŃCY, bez względu na to jaki światopogląd wyznają.

W związku z powyższym, jako mieszkańcy Miasta żądamy od Rady Miasta Zamościa wycofania przyjętej w dniu 26 sierpnia 2019r. uchwały oraz powstrzymania się od zajmowania stanowisk w sprawach światopoglądowych, które są sferą indywidualnej wolności każdego obywatela i mieszkańca Miasta."

Przypomnijmy, spawa dotyczy słów abp. Jędraszewskiego wygłoszonych 1 sierpnia w ramach obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Czerwona zaraza już po naszej ziemi, całe szczęście, nie chodzi, co wcale nie znaczy, że nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie marksistowska, bolszewicka, ale zrodzona z tego samego ducha, neomarksistowska. Nie czerwona, ale tęczowa - powiedział w kazaniu. Słowa spotkały się z falą krytyki.

Rada Miasta Zamość przyjęła na ostatniej sesji stanowisko poparcia dla abp. Marka Jędraszewskiego. W uzasadnieniu uchwały czytamy, że w ostatnich dniach jesteśmy świadkami bezprzykładnych ataków na osobę ks. abp. Marka Jędraszewskiego, metropolitę krakowskiego. Radni Zamościa przyjmują je z głębokim niepokojem, jako wyraz podważenia stałych wartości, depozytariuszem, których jest Kościół. I wyrażają dezaprobatę dla tego rodzaju praktyk.

6 komentarzy

 • Zenon
  Zenon czwartek, 29 sierpień 2019 20:15 Link do komentarza

  Może trzeba rozwiązać RM?

 • observer
  observer piątek, 30 sierpień 2019 06:56 Link do komentarza

  Po pierwsze RM nie zajmuje się sprawami światopoglądowymi, po drugie popieranie człowieka nazywającego innych "zarazą" świadczy o dobitnie nich samych, ich moralności i szacunku do drugiego człowieka. Po trzecie - wazelina wyborcza, co też o nich świadczy. Poczekamy - ich kadencja nie jest dożywotnia.

 • ?
  ? piątek, 30 sierpień 2019 13:20 Link do komentarza

  Czy panowie Kabasiński i Kwiatkowski robili jakieś sondaże, jaki procent mieszkańców jest przeciwny uchwale a jaki ją popiera? Kto ich upoważnił do wypowiadania się za mieszkańców? Rada Miasta została wybrana w demokratycznych wyborach i w związku z tym ma mandat do wyrażania stanowiska. Panowie niech najpierw wygrają wybory, skompletują większość w RM i wtedy mogą zgodnie z obowiązującym prawem wyrażać stanowisko w imieniu mieszkańców.

 • Zamościanie
  Zamościanie piątek, 30 sierpień 2019 17:55 Link do komentarza

  Bolszewicy won z Zamościa

 • ala
  ala niedziela, 01 wrzesień 2019 09:04 Link do komentarza

  My, mieszkańcy? A jakim prawem wypowiadacie się za wszystkich mieszkańców Zamościa?!! Nie życzę sobie ani ja, ani moja rodzina, żebyście pisali jakieś petycje w naszym imieniu! Jak już protestujecie przeciwko czemuś to ujawniajcie swoje nazwiska, nie wiecie jak, to wam podpowiem: "My mieszkańcy Zamościa: Kowalski, Iksiński, Psiński, Wiewiórska, Szmacińska, Ścierkowski wyrażamy sprzeciw."...itd., i wtedy sobie wysyłajcie. Powtarzam: NIE ŻYCZYMY SOBIE ABY WASZE UGRUPOWANIE JAKIEKOLWIEK JEST W IMIENIU WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW ZAMOŚCIA PISAŁO PROTESTY NARUSZAJĄC PRAWO!!!!

 • mieszkaniec Zamościa
  mieszkaniec Zamościa niedziela, 01 wrzesień 2019 09:39 Link do komentarza

  Panie i panowie z RM czy znacie ot powiedzenie „Gdyby głupota umiała fruwać, to unosiłaby się pani jak gołębica”.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us