Reklama
Reklama

Małgorzata Dybowska nową bohaterką „Alei Sław” A. D. 2019

 • Napisane przez  Teresa Madej, pomysłodawczyni i organizatorka Alei Sław/materiał nadesłany
 • 3 komentarzy
 • Czytany 836 razy
 • Wydrukuj
 • Email
foto: Teresa Madej foto: Teresa Madej

„Małgorzata Dybowska, muzyk, pedagog” – takie słowa znajdą się na tablicy pamiątkowej z brązu, którą wykona artysta rzeźbiarz Bartłomiej Sęczawa. Uroczysta gala XII edycji „Alei Sław” w ulicy Grodzkiej w Zamościu z udziałem bohaterki, odbędzie się 20 września 2019 r.

Małgorzata Dybowska współpracowała z Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, organizując wspólnie tą instytucją festiwal „Zamojskie Dni Muzyki”, pełniąc od ponad dwudziestu lat funkcję dyrektora festiwalu, występując także na festiwalowych koncertach w roli prelegenta oraz pianisty-akompaniatora. Jest inicjatorką i założycielką Międzynarodowych Mistrzowskich Kursów Muzycznych w Zamościu, organizowanych również wspólnie z naszą Orkiestrą Symfoniczną. W czasie trwania kursów pełniła funkcję dyrektora.

Obok działalności pedagogicznej wiele lat zajmowała się promocją polskiej kultury oraz młodych artystów muzyków, prowadząc równolegle działalność prelegencką i publicystyczną. Współpracowała z Zamojskim Kwartalnikiem, pisząc artykuły o festiwalu „Zamojskie Dni Muzyki” oraz z „Uniwersytetem III wieku” w Zamościu. Jej działalność na przestrzeni ponad trzydziestu lat na rzecz Zamościa miała i ma ogromny wpływ na kształtowanie się kulturalnego oblicza „Hetmańskiego Grodu” i przynosi naszemu miastu zaszczyt i prestiż.

Uroczystość w „Alei Sław” została wpisana w ramy jubileuszowych, 40. Zamojskich Dni Muzyki, które odbędą się w dn. 21-22.09.2019 r. Partnerem wydarzenia jest Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego. Na czerwonym dywanie Małgorzacie Dybowskiej będzie towarzyszył maestro Tadeusz Wicherek, dyrektor naczelny i artystyczny oraz dyrygent „Namysłowiaków”.

Wydarzenie, które patronatem honorowym objął prezydent miasta Zamość Andrzej Wnuk, uświetni występ muzyków Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego i koncert młodego i niezwykle utalentowanego zamościanina, aktora teatralnego, wokalisty i kompozytora, multiinstrumentalisty – Sambora Dudzińskiego.

***

Małgorzata Dybowska jest rodowitą zamościanką. Naukę muzyki rozpoczęła w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Karola Szymanowskiego w Zamościu, w klasie fortepianu prof. Anny Górskiej. Ukończyła Szkołę Muzyczną II st. im. Józefa Elsnera w Warszawie, w klasie fortepianu prof. Henryka Radziwonowicza i w klasie rytmiki. Dyplom ukończenia studiów wyższych z wyróżnieniem otrzymała w roku 1971 w Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Wychowania Muzycznego, w klasie dyrygowania prof. Henryka Wojnarowskiego. Podjęła również studia na wydziale historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, na kierunku muzykologii. Od 1972 r. zatrudniona została w macierzystej uczelni - w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, aktualnie UMFC, na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca. W l. 1984-1994 pracowała w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Zamościu, w l. 1995 – 2008 zatrudniona była w Ministerstwie Kultury i Sztuki, później Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w l. 2008-2011 pracowała w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Od czerwca 2019 r. podjęła współpracę z Radiem Chopin, opracowując każdego miesiąca Kalendarium Chopinowskie.

Małgorzata Dybowska otrzymała tytuł honorowy Animatora Kultury z rąk Prezydenta Zamościa (2001). Odznaczona została Srebrnym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP (2003). Otrzymała też Srebrny Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007). Otrzymała odznaczenie państwowe „Medal złoty za długoletnią służbę”, nadany przez Prezydenta RP (2011). Marszałek Województwa Lubelskiego przyznał naszej bohaterce odznaczenie „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego” (2011). Z rąk Prezydenta Zamościa otrzymała honorowy tytuł Ambasadora Kultury (2012). Otrzymała także nagrodę I stopnia JM Rektora UMFC (2015).

3 komentarzy

 • ehe
  ehe czwartek, 15 sierpień 2019 11:27 Link do komentarza

  Skąd ta zmiana? Pierwotnie swoje buty miała odcisnąć Urszula Kozioł.

 • al bundy
  al bundy piątek, 16 sierpień 2019 09:42 Link do komentarza

  ALE CZEMU BUTY? nie można odcisnąć ręki lub stopy, bez sensu z tym odciskiem buta, boją się ubrudzić? po co komu podziwiać odcisk buta

 • Janek
  Janek sobota, 17 sierpień 2019 09:45 Link do komentarza

  a dlaczego nie Urszula Kozioł ??? miała być Urszula Kozioł

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us