Reklama
Reklama

Kamienie Pamięci pojawią się w Zamościu

Eliasz, Abram i Cesia Bialscy. Zdjęcie zrobione w Połtawie w czasie I wojny światowej. źródło: Żydowski Zamość Eliasz, Abram i Cesia Bialscy. Zdjęcie zrobione w Połtawie w czasie I wojny światowej. źródło: Żydowski Zamość

Pojawią się przed kamienicą przy ulicy Zamenhofa 10 w Zamościu. Mają upamiętniać rodziny Wolfenfeldów i Bialskich. Mowa o Kamieniach Pamięci (Stolpersteine), zwanych też „potykaczami”.

Ta forma upamiętnienia ofiar Holokaustu jest pomysłem niemieckiego artysty Guntera Demniga, który osobiście umieści je w nawierzchni chodnika. W Europie jest już kilkadziesiąt tysięcy Stolpersteine (w samym Berlinie 3 tysiące). W Polsce, na razie, znajdują się tylko we Wrocławiu, Słubicach, Łomży, Białej Podlaskiej i Mińsku Mazowieckim.

Kamienie pamięci upamiętnią rodzinę Chaima Jonasa i Surę Wolfenfeldów, mieszkających przy Zamenhofa 10 oraz ich wnuki: Eliasza, Abrahama i Cesię, którzy tutaj się urodzili. Inicjatorem upamiętnienia jest potomek Wolfenfeldów, Alek Bialski, doktor chemii, „emigrant marcowy”, którego ojciec Eliasz, przeżył Holokaust na Ukrainie „na aryjskich papierach”. Swoje przeżycia Eliasz Bialski opisał w wydanej w 2004 r. książce „Patrząc prosto w oczy”, wydanej po polsku i angielsku.

W czasie uroczystości zamontowania Stolperstein, rodziny Wolfenfeldów i Bialskich reprezentować będzie Paula Bialski, profesor Leuphana University of Luneburg, z narzeczonym, Goetzem Bachmanem. Na zakończenie uroczystości, „Paula i Karol” www.paulaikarol.com zagra akustycznie kilka piosenek.

Uroczystość zamontowania kamieni odbędzie się 27.07 o godz. 9:00. 

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us