Reklama

2 godziny 10 minut pociągiem z Zamościa do Warszawy. To realne?

foto: materiał nadesłany foto: materiał nadesłany

Czas dojazdu pociągiem z Warszawy do Zamościa skróci się aż trzykrotnie, wyniesie 2 godz. 10 min - tak zapowiadają autorzy projektu Centralny Port Komunikacyjny. W ramach inwestycji powstanie nowe lotnisko, ale też linie kolejowe.

"Wzdłuż tzw. szprychy nr 5 powstanie 89 km nowych szlaków kolejowych, a 107 km istniejących zostanie zmodernizowanych. Czas dojazdu z Warszawy do Lublina skróci się niemal dwukrotnie i wyniesie półtorej godziny. Szprycha nr 5 to linia stanowiąca połączenie Warszawy i CPK z Lubelszczyzną. Pociągi po przejechaniu przez Dęblin, pojadą do Lublina. Dalej trasa kolejowa rozgałęzia się i prowadzi nas do Chełma. Stąd tory prowadzą w kierunku Kijowa. Ale wcześniej możemy skręcić do Zamościa. Stamtąd trasa poprowadzi przez Bełżec i pobiegnie dalej aż do Lwowa." - czytamy w komunikacie prasowym. - "Dzięki inwestycjom spółek CPK i PKP Polskie Line Kolejowe, które zostały przewidziane w ramach szprychy nr 5, do sieci połączeń kolejowych zostanie włączony Tomaszów Lubelski, do którego teraz pociągi nie dojeżdżają w ogóle. Program Kolejowy CPK to przede wszystkim szybsze podróże – np. czas dojazdu ze stolicy do Zamościa skróci się aż trzykrotnie (wyniesie 2 godz. 10 min), a do Lublina dojedziemy z Warszawy dwa razy szybciej niż obecnie (w półtorej godziny)."

Korzyści z inwestycji kolejowych są oczywiste. Bardzo istotnie usprawni się skomunikowanie z centrum Polski: Lublina, Zamościa i Chełma. Szprycha nr 5 w sposób skokowy poprawi dostępność Lubelszczyzny, czyli jednego z najbardziej wykluczonych transportowo obszarów w Polsce – mówi Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. budowy CPK.

A stanie się to dzięki kolejowej części Programu CPK, która zakłada budowę 1600 km nowych linii prowadzących z 10 kierunków do Portu Lotniczego Solidarność i Warszawy.
– Z ponad 100 polskich miast będziemy mogli bezpośrednio dojechać do Portu Solidarność i Warszawy w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny. Zadania realizowane w ramach Programu Kolejowego CPK pozwolą nam działać na rzecz zrównoważenia transportu w Polsce. Dzisiaj charakteryzuje się on niedostatecznym rozwojem kolei i opiera w nadmierny sposób na infrastrukturze drogowej – mówi Piotr Malepszak, pełniący obowiązki prezesa CPK.

Plan zakłada, że w ramach etapu zero, który powinien być gotowy przed uzyskaniem przez Port Lotniczy Solidarność zdolności operacyjnej, wybudowane zostanie 140 km nowych linii kolejowych, głównie na trasie Warszawa – CPK – Łódź. Pozostałe inwestycje kolejowe wpisane są w horyzont czasowy do 2040 r.

Każda z 10 kolejowych „szprych”, prowadzących do CPK, składać się będzie z nowych odcinków sieci oraz z wyremontowanych lub zmodernizowanych fragmentów istniejącej infrastruktury. Na potrzeby budowy tego kolejowego systemu doszło do podziału zadań inwestycyjnych między spółki CPK i PKP PLK.

3 komentarzy

 • Cc
  Cc wtorek, 28 maj 2019 10:07 Link do komentarza

  Patrze na tą mapkę i co widzę będą budować nowe linie kolejowe od Białej Podlaskiej do jakiegoś MILANOWA i FRONOŁÓW. To żart?

 • Kiełbasa
  Kiełbasa wtorek, 28 maj 2019 11:37 Link do komentarza

  Będzie czym szastać w październiku!

 • Lolo
  Lolo środa, 29 maj 2019 13:14 Link do komentarza

  Kto to pisał? Standardowa trasa Warszawa > Lublin to 2 h 15 min (w tym momencie ze wzgledu na modernizację to ponad 3h) wiec jakim cudem 1,5 h to niemal dwukrotnie krócej.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us