Reklama

Tadeusz Wicherek odsłoni tablicę w zamojskiej "Alei Sław". Jest już program wydarzenia Wyróżniony

Plakat, źródło: materiał nadesłany Plakat, źródło: materiał nadesłany

Uroczystość odsłonięcia w "Alei Sław" tablicy pamiątkowej Tadeusza Wicherka - dyrygenta i dyrektora artystycznego Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu - odbędzie się 9 czerwca. Jest już program wydarzenia. Portal ezamosc.pl patronuje mu medialnie.

?Aleja Sław? to sposób na uhonorowanie artystów, ludzi nauki i kultury za ich wkład w promocję Zamościa w kraju i za granicami. Tegorocznym bohaterem jubileuszowej - X edycji tego przedsięwzięcia będzie Tadeusz Wicherek.

Dyrygent odsłoni swoją tablicę na ul. Grodzkiej już 9 czerwca o godz. 16.00 w Zamościu, w ulicy Grodzkiej. W programie: koncert Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego, którym dyryguje Maciej Koczur, zwycięzca VI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku (2016 r.), doktorant w katedrze dyrygentury Akademii Muzycznej w Krakowie, której to uczelni dyplom z wyróżnieniem uzyskał, dyrygując orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. W programie koncertu utwory m.in.: Duke'a Ellingtona, Glenna Millera, Edwarda Elgara i V Symfonia Ludwiga van Beethovena. Będą także muzyczne i artystyczne niespodzianki.

?Aleję Sław? tworzy aktualnie jedenaście tablic pamiątkowych o wymiarach 40x40cm. Na Grodzkiej swoje tablicy mają: Jan Machulski, Jan Ptaszyn Wróblewski, prof. Krzysztof Zanussi, prof. Janusz Stanny, Stefan Szmidt, prof. Jerzy Kowalczyk, prof. Marian Konieczny, Paweł Dudziński, Beata Ścibakówna i prof. Jan Englert.

Zaproszenie na tegoroczną uroczystość przyjęły osoby uhonorowane w latach poprzednich: Krzysztof Zanussi (uhonorowany w 2010), Maria Sarnik-Konieczna i prof. Marian Konieczny (2014), Alicja Jachiewicz i Stefan Szmidt (2012) oraz Bożena i Paweł Dudzińscy (2015).

Na wydarzenie zaprasza Portal Zamość onLine, Urząd Miasta Zamość i Lokalna Organizacja Turystyczna "Zamość i Roztocze". Przedsięwzięcie odbywa się pod patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz prezydenta Zamościa. Darczyńcą jubileuszowej - X edycji Alei Sław w Zamościu jest PGE Obrót S.A.

Tadeusz Wicherek
Urodzony i wychowany w rodzinie muzycznej dyrygentem chciał być od zawsze, tak jak ojciec i stryj. Spełnił swoje marzenia dyrygując najlepszymi orkiestrami w Polsce. Ma w swoim repertuarze opery, balety i utwory symfoniczne. Jest kompozytorem i reżyserem. Dyrektor naczelny i artystyczny Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu współpracuje z Teatrem Wielkim - Operą Narodową, Warszawską Operą Kameralną i Warszawska Orkiestrą Symfoniczną. W roku 2008 Tadeusz Wicherek uhonorowany został tytułem "Ambasador Kultury Zamość 2008".

Ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie dyrygentury prof. Bogusława Madeya. W latach 1984-89 był asystentem dyrygenta w Teatrze Wielkim w Warszawie i równolegle wykładał przez 3 lata w Akademii Muzycznej. Jako dyrygent Orkiestry Kameralnej Akademii Muzycznej w 1986 roku brał udział w Jugendfestspieltreffen w Bayreuth. W 1986 roku został laureatem nagrody WOSPR na III Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. W 1989 roku zrealizował ?Świat na księżycu? Haydna w Theather für Kinder w Hamburgu oraz napisał i zrealizował dla tego teatru musical ?Hilfe, die Herdmans kommt?.

Jest autorem muzyki do kilku sztuk teatralnych. Od 1990 roku podjął pracę jako dyrygent w Warszawskiej Operze Kameralnej, gdzie brał udział w przygotowaniu i wystawieniu wszystkich dzieł scenicznych W.A. Mozarta. Premierą ?Idomeneo? zainaugurował I Festiwal Mozartowski w Warszawie. Brał udział we wszystkich 11 edycjach tego festiwalu w Warszawie oraz festiwalach mozartowskich w Wiedniu i Holandii.

Od 1990 roku jest dyrygentem Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej, z którą corocznie prowadzi wiele koncertów, głównie w Niemczech. Od 1991 do 1995 roku był dyrektorem artystycznym Filharmonii w Jeleniej Górze, a w latach 1999 do 2005 w Kaliszu.

Tadeusz Wicherek ma w swoim repertuarze około 20 oper i baletów oraz bardzo bogaty zbiór utworów symfonicznych , od wczesnego baroku do utworów współczesnych; to jedyny polski, a prawdopodobnie i europejski dyrygent, który ma w swoim repertuarze utwory kompozytorów kostarykańskich.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us