Reklama
Reklama

Już tysiąc zamojskich rodzin z Kartą Dużej Rodziny

foto: Urząd Miasta Zamość foto: Urząd Miasta Zamość

Janina i Tadeusz Kucharscy są tysięczną rodziną z Zamościa, która otrzymała Kartę Dużej Rodziny. Państwo Kucharscy wychowali pięcioro dzieci – trzech synów: Dariusza, Piotra i Kamila oraz dwie córki: Marzenę i Annę. 20 maja w zamojskim ratuszu prezydent Andrzej Wnuk uroczyście wręczył małżonkom Karty Dużej Rodziny oraz drobne upominki.

- Karta Dużej Rodziny, to jest taki gest rządu w stronę osób, które włożyły ogromny wysiłek w wychowanie swojego potomstwa. Mówi się o dużych kwotach związanych z wychowaniem jednego dziecka, w Państwa przypadku jest ich pięcioro. Serdecznie gratulujemy i jest nam bardzo miło, że akurat Państwo trafili na tysięczną kartę- mówił dyrektor wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Krzysztof Rusztyn.

- To, że Państwo zdecydowali się na tak dużą rodzinę jest warte uznania, chylę czoła i dziękuję bardzo serdecznie. Mam nadzieję, że będą Państwo korzystać ze zniżek, jakie daje Karta. Gratulujemy raz jeszcze wspaniałej rodziny- powiedział prezydent Andrzej Wnuk podczas uroczystości.

- Chciałabym podziękować w imieniu własnym, jak i wszystkich rodzin, które korzystają z takiej karty, albo będą z niej korzystać. Ta karta jest ważna, ale ważniejsze jest to, że władze doceniają starszych ludzi. Dziękuję bardzo serdecznie władzom miasta również za Kartę Seniora, z której też korzystamy i jesteśmy bardzo wdzięczni za to spotkanie- mówiła Janina Kucharska odbierając kartę.

Karta Dużej Rodziny przyznawana jest na podstawie ustawy z 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny. Daje prawo do szeregu zniżek i dodatkowych uprawnień - zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. Posiadacze Karty Dużej Rodziny mają możliwość tańszego korzystania z oferty wielu podmiotów, w tym wielu instytucji podlegających miastu np. kina, ogrodu zoologicznego, OSiR-u, muzeów, ZDK-u i wielu innych. Obecnie KDR honoruje około 5 tys. partnerów w ponad 22 tys. punktów w całej Polsce.

Karty KDR mogą ją otrzymać rodziny z przynajmniej trójką dzieci:
- w wieku do ukończenia 18 roku życia,
- w wieku do ukończenia 25 roku życia, w przypadku gdy dziecko uczy się w szkole lub w szkole wyższej,
- bez ograniczeń wiekowych, w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.
Ważne jest, aby w chwili składania wniosku rodzina spełniała ww. warunki. Jeśli w chwili składania wniosku rodzina nie ma już na utrzymaniu co najmniej trojga dzieci spełniających wymienione wyżej warunki, Karta Dużej Rodziny będzie przysługiwała jedynie rodzicom/małżonkowi rodzica. Dzieci, nawet te pozostające jeszcze na utrzymaniu rodziny, już nie otrzymają kart.
Karta przyznawana jest bezpłatnie każdemu członkowi rodziny w formie tradycyjnej (plastikowej) lub elektronicznej (aplikacji do wyświetlania na urządzeniach mobilnych – smartfonie lub tablecie), bądź w obu tych formach. Dochód rodziny nie jest kryterium do otrzymania karty.
Aby dostać Kartę Dużej Rodziny należy złożyć wniosek w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania. Wniosek w imieniu rodziny może złożyć każdy pełnoletni jej członek.
Dzięki zmianom wprowadzonym przez Sejm obecnej kadencji Karty Dużej Rodziny od stycznia 2019 roku mogą otrzymać rodzice zupełnie dorosłych już dzieci. To głównie oni składają wnioski o przyznanie KDR. W tym roku takich wniosków wpłynęło do UM Zamość prawie 450. Na terenie Zamościa jest już ponad 1000 rodzin posiadających KDR, a kolejne wnioski o ich wydanie wciąż do urzędu napływają.
Przypomnijmy, że dla mieszkańców Zamościa karty wydawane są w Urzędzie Miasta Zamość – w Wydziale Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego, Rynek Wielki 13 (oficyna ratusza), pokój 201.
Wniosek jest do pobrania na stronie internetowej, a także w formie drukowanej - w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta Zamość. Szczegółowych informacji o karcie udzielają pracownicy Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Zamość (Rynek Wielki 13, pokój 201): Zygmunt Nosal – tel. 84 677 24 96 oraz Andrzej Latawiec - tel. 84 677 24 92.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us