Paliwo to samo, ceny różne

foto: Facebook Rafała Zwolaka foto: Facebook Rafała Zwolaka

Różnice w cenach tych samych paliw na stacjach Orlenu w Zamościu i Krasnymstawie sięgają nawet ponad 24 groszy na litrze. Dlaczego tak jest? Sprawę próbuje wyjaśnić zamojski radny Rafał Zwolak, który napisał w tej sprawie wniosek do Miejskiego Rzecznika Konsumentów oraz do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- Obiecałem mieszkańcom miasta, że zajmę się sprawą cen paliw w Zamościu i słowa dotrzymuję. Jesteśmy biednym regionem, pracujemy jak wszyscy a zarabiamy najmniej w kraju. Jesteśmy najbardziej wyzyskiwani, coraz częściej "doją" nas ze wszystkich stron. Nie może być tak, że na tych samych stacjach płacimy za paliwo najwięcej w regionie. Jako radny nie mam instrumentów aby zrobić wiele ale postanowiłem o to powalczyć. W związku z tym zwróciłem się do UOKIK w Warszawie i Rzecznika Praw Konsumenta w Zamościu o zbadanie sprawy. Czekam na wyjaśnienia - informuje radny Rafał Zwolak.

W piśmie skierowanym do UOKiK czytamy: "Z moich obserwacji wynika, że ceny paliw w Zamościu są o około 5 procent wyższe niż na innych stacjach np. w Krasnymstawie czy Lublinie. Taki trend utrzymuje się od kilku miesięcy. W związku z tym, że ostatnio nie nastąpiły żadne systemowe zmiany między wskazanymi miejscowościami, sytuacja ta w mojej ocenie jest dosyć dziwna. Na zamojskich stacjach obserwuję nieuzasadniony wzrost cen. Najlepszym do zobrazowania przykładem jest koncern Orlen, na którym ceny porównuje od kilku miesięcy. Różnice cen pali w Zamościu w porównaniu do wskazanych powyżej miast dla cen detalicznych ON, PB czy gazu są od kilkunastu do kilkudziesięciu groszy wyższe" - pisze Zwolak. "Z informacji, jakie uzyskałem w siedzibie spółki Orlen, wiem, że ceny ustalane są centralnie, a następnie przekazywane wszystkim stacjom do zastosowania. Oczywistym jest, że właściciele poszczególnych stacji mogą cenę obniżyć lub podwyższyć, ale zastanawiającym faktem dla mnie jest to, że ceny są tu bardzo podobne, żeby nie powiedzieć wprost: identyczne. Naśladownictwo cenowe nie jest zabronione do czasu kiedy to działania tego typu nie mają charakteru uzgodnionego. Gdy dochodzi do porozumienia pomiędzy poszczególnymi przedsiębiorcami, można uznać to za zmowę cenową" - dodaje.

Radny Zwolak zwrócił się z prośbą do UOKiK o przeanalizowanie rynku paliw w zakresie cen detalicznych i sprawdzenie czy nie dochodzi tu do "zmowy cenowej".

10 komentarzy

 • sodowa
  sodowa sobota, 16 marzec 2019 17:40 Link do komentarza

  Bardzo dobra robota, ceny w zamościu są zaskakująco wysokie w porównaniu do Lublina

 • krupi
  krupi sobota, 16 marzec 2019 18:05 Link do komentarza

  Potwierdzam. Zawsze jak wracam z Lublina to tankuję na Orlenie w Krasnymstawie. Różnice są od 25 do 30 groszy na litrze / paliwo ON VERWA /. W Zamościu jest zmowa cenowa głównych stacji paliw.

 • MS
  MS sobota, 16 marzec 2019 18:11 Link do komentarza

  taka sytuacja nie trwa kilka miesięcy ale kilka lat, w dziwny sposób stacje maja ceny prawie identyczne, a uokik nie widzi problemu może trzeba ogłośić bojkot stacji?

 • Marek
  Marek sobota, 16 marzec 2019 18:19 Link do komentarza

  Potwierdzam również Orlen Krasnystaw ( Zakręcie ) lub Tuligłowy są z najtańszymi paliwami. Dlaczego taka jest różnica zaskakujące również jest Orlen w odległości 5 km od siebie w Zamość ( przy Hotelu ) i Sitaniec ceny również różne czasami nawet 15-20 gr na litrze. Jak to jest z tymi paliwami nie wspomnąć już o Lublin tam Orlen także ma niższe ceny paliwa niż w Krasnystaw nawet i 25 gr na litrze więc o co tu chodzi

 • SP
  SP sobota, 16 marzec 2019 18:20 Link do komentarza

  Stacje paliw nie moga same sobie zmieniac cen nawet o 1gr przynejmniej te sieciowe. A zmowa cenowa to nic to jest w calej Polsce nie w Zamosciu. Stacje podaja sobie ceny wysylaja do Góry a Góra juz ustawia ceny tak zeby zarobic ale nie byc drozszym od konkurencji.

 • Koment
  Koment sobota, 16 marzec 2019 18:41 Link do komentarza

  Zamość droższy od Krasnegostawu, a Tomaszów droższy od Zamościa. Dobrze że dalej już tylko Azja.

 • Ania
  Ania sobota, 16 marzec 2019 23:26 Link do komentarza

  No właśnie, w Tomaszowie paliwo jest jeszcze droższe niż w Zamościu i dlaczego tak ???

 • db
  db niedziela, 17 marzec 2019 08:23 Link do komentarza

  Słyszałem , że stacje codziennie kontaktują się pomiędzy sobą nawet z konkurencją i dostosowują ceny

 • I kto za to płaci? Pani płaci, Pan płaci.. Społeczeństwo.
  I kto za to płaci? Pani płaci, Pan płaci.. Społeczeństwo. czwartek, 21 marzec 2019 13:14 Link do komentarza

  "W 2018 roku członkowie zarządu PKN Orlen zarobili łącznie 4 mln 745 tys.
  W raporcie Orlenu poinformowano, że Daniel Obajtek jako prezes zarządu od 6 lutego 2018 r. zarobił łącznie 867 tys. zł - to wynagrodzenie za okres pełnienia funkcji prezesa zarządu spółki od 6 lutego 2018 r."
  "PAP"

 • vfd repair
  vfd repair czwartek, 09 lipiec 2020 13:47 Link do komentarza

  Greetings! This is my first visit to your blog!
  We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the
  same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a outstanding job!

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us