Reklama
Reklama

Popiół do badań

foto: Urząd Miasta Zamość foto: Urząd Miasta Zamość

Wraz z sezonem grzewczym, w Zamościu rozpoczęły się kontrole domowych palenisk. Straż Miejska sprawdza, czy mieszkańcy miasta palą w piecach paliwami do tego przeznaczonymi. Jeżeli zaistnieje podejrzenie, że mieszkaniec pali w piecu śmieci, wtedy popiół zostanie poddany ekspertyzie. 

Obowiązująca ustawa zakazuje spalanie odpadów takich jak np. stare meble, drzwi, płyty laminowane i inne, ale nie wszyscy właściciele domów jednorodzinnych stosują się do obowiązujących przepisów.

"W związku z tym, zmienią się zasady kontroli przeprowadzanych przez strażników miejskich i pracowników Biura Ochrony Środowiska i Zieleni Miejskiej. Jeżeli zaistnieje podejrzenie, że mieszkaniec pali w piecu śmieci, a nie został złapany na „gorącym uczynku”, wtedy materiał z pieca zostanie poddany ekspertyzie. Prezydent Miasta Zamość podpisze umowę z akredytowanym laboratorium, do którego będą trafiać próbki popiołu z domowych palenisk." - czytamy w oficjalnym komunikacie Urzędu Miasta. 

Jak informuje magistrat, strażnicy i pracownicy dokonujący kontroli, zostaną przeszkoleni jak prawidłowo pobrać próbkę. Materiał będzie pobierany nie tylko z popielnika, ale również zdrapany ze ścian pieca. Popiół trafi do specjalnych pojemników i po ich zaplombowaniu, zostanie przesłany do laboratorium.

"Koszt takiego badania to około 500 zł. Jeśli podejrzenia się potwierdzą, za badanie będzie musiał zapłacić właściciel domu. Dodatkowo, losowo wybrane próbki popiołu, odbieranego od mieszkańców przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o., również będą kierowane do laboratorium. Wynik badań będzie również dowodem w sprawie, jeśli trafi ona do sądu. Wtedy mieszkańcowi grozi kara grzywny do 5000 zł. " - czytamy na miejskiej stronie internetowej.

Urząd przypomina, że funkcjonariusz Straży Miejskiej może nałożyć mandat w wysokości do 500 zł.: "Zgodnie z art. 379 Prawa Ochrony Środowiska, ma on prawo wejść na teren prywatny lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej i skontrolować każdy piec, a także zażądać okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z tematyką kontroli. Uniemożliwianie lub utrudnianie kontroli w zakresie ochrony środowiska osobom uprawnionym lub im pomagającym - zgodnie z art. 225 par. 1 Kodeksu karnego - jest zagrożone karą do trzech lat więzienia. W przypadku, gdy mieszkaniec nie przyjmie mandatu sprawa trafia do sądu."

W razie wątpliwości czym wolno (a czym nie) palić w domowym piecu, warto skontaktować się z Biurem Ochrony Środowiska i Zieleni Miejskiej Urzędu Miasta Zamość, tel. 84 6772360.

5 komentarzy

 • xx
  xx wtorek, 09 październik 2018 22:53 Link do komentarza

  "Czarnuchów" do domu nie wpuszczamy, a prezydentowi-Wnukowi mówimy stanowcze NIE podczas najbliższych wyborów.

 • Lee
  Lee wtorek, 09 październik 2018 23:50 Link do komentarza

  Wreszcie konkrety...brawo Wnuk! Pora skończyć z paleniem kaloszy, pampersów, itp, czyli zatruwaniem środowiska i szkodzeniem zdrowiu nas wszystkich! Jak ktoś tego nie rozumie, to mandaty go nauczą...

 • ef
  ef środa, 10 październik 2018 07:36 Link do komentarza

  @xx: stanowcze NIE to mówimy trucicielom oszczędzającym na opale. Jeżeli do nich należysz, to mam nadzieję, że zbadają zawartość twojego paleniska.

 • Ciemność widzę
  Ciemność widzę środa, 10 październik 2018 09:28 Link do komentarza

  niech się zajmą samochodami na chodnikach. Miasto zrobiło nowe chodniki na ul. Dembowskiego bo stare się rozpadły. A dlaczego ? Bo parkowali samochody. I na nowych dalej parkują niszcząc chodniki i uniemożliwiając przejście pieszym. Ale tego SM nie widzi. Tak samo jak parkowania na Rynku Solnym.

 • 48535q78
  48535q78 środa, 10 październik 2018 10:27 Link do komentarza

  Stanowczo Prezydentowi Wnukowki mówimy NIE- ZA SPALARNIĘ i milczenie...

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us