Kategoryczny sprzeciw dla spalarni odpadów

foto: archiwum, materiał poglądowy foto: archiwum, materiał poglądowy

Rada Gminy Zamość kategorycznie sprzeciwia się planowanej budowie spalarni odpadów przez Veolia Wschód na terenie miasta Zamość. Stanowisko samorządu dotarło do naszej redakcji. Publikujemy je poniżej.

"Stanowisko Rady Gminy Zamość w sprawie planowanej budowy spalarni odpadów w Zamościu przy ul. Hrubieszowskiej 173 przez Veolia Wschód.

Rada Gminy Zamość stanowczo sprzeciwia się planowanej inwestycji. Sama lokalizacja tej inwestycji budzi bardzo duże kontrowersje i obawy mieszkańców nie tylko Miasta Zamościa uznawanego za Perłę Renesansu ale również mieszkańców pobliskich miejscowości gminy Zamość jak Szopinek, Kalinowice, Jatutów czy Wólka Panieńska. Tereny znajdujące się wokół planowanej inwestycji są coraz bardziej zurbanizowane, zamieszkałe przez rodziny z dziećmi, z dużą ilością terenów zielonych i rolniczym wykorzystaniem tego terenu.

Rada Gminy Zamość nie jest przeciwny powstaniu nowej inwestycji, nowego zakładu pracy na terenie Zamościa, jednak ma duże obawy co do skutków jest powstania, wpływu jaki może mieć na środowisko oraz mieszkańców Zamościa oraz gminy Zamość. Mieszkańcy obawiają się zwiększonej emisji niebezpiecznych spalin oraz szkodliwych toksyn do atmosfery, a co za tym idzie skażenie środowiska naturalnego. Skutkiem takiej działalności może być między innymi podwyższone ryzyko chorób nowotworowych wśród okolicznych mieszkańców, nadmierny hałas związany z dostarczaniem do spalarni odpadów przekraczający normy dla terenów zamieszkałych czy spadek wartości nieruchomości.

Mając na względzie dobro naszych mieszkańców oraz podzielając ich obawy, Rada Gminy Zamość kategorycznie sprzeciwia się planowanej budowie spalarni odpadów przez Veolia Wschód na terenie miasta Zamość. "

Pod pismem podpisał się Józef Siemczyk, przewodniczący Rady Gminy Zamość.

3 komentarzy

 • Tofik
  Tofik sobota, 01 wrzesień 2018 21:14 Link do komentarza

  I... bardzo dobrze.

 • przyrodnik KM
  przyrodnik KM niedziela, 02 wrzesień 2018 09:55 Link do komentarza

  To są fobie i uprzedzenia osób które nie widziały jak wygląda nowoczesna sortownia i spalarnia śmieci.
  W centrum Wiednia stoi taki obiekt. Byłem w Norwegi w Stavenger ( miasto 220 tyś os.) i zwiedziłem taki obiekt- bez uwag, nie śmierdzi w zakładzie, wszytko posegregowanie lub spalone.. Byłem w Chełmie w sortowni- inny poziom, dla pracowników ciężkie warunki. Ale wszystko zależy od zainwestowanej kasy w taki obiekt. Teraz mamy czasy gdy można dostać grubą kasę z funduszy UE na ochronę środowiska. Wiec teraz należy takie obiekty budować. Najlepsze pieniądze dla gmin i miast pochodzą z działania spółek MPO, MPGKiW itp. Ci co są przeciwni budowie takich nowoczesnych obiektów to niech odpowiedzą dlaczego Twoje śmieci masz podrzucać sąsiadom, którzy ich nie chcą. Dlaczego Zamość nie może na swoim terytorium posiadać takich obiektów - wolne przestrzenie posiada miasto.
  Pewnie ??? z chęcią śmieci Zamościa przyjmie jakaś biedna gmina w sąsiedztwie- może zasypmy jakiś wąwóz koło Szczebrzeszyna, albo jakiś staw koło Pniówka, albo bagno- łąkę koło Sitańca czy Komarowa. A wokół Zamościa będziecie sobie jeździć rowerkami i udawać ze Zamość jest czystym miastem. Przypomina mi to załatwianie problemu z niepełnosprawnymi i leczonymi psychicznie za czasów Hitlera- szybka likwidacja i po problemie.
  Przeciwnikami takich spalarni są osoby które nigdy nie były w takim obiekcie (spalarni - sortowni z prawdziwego zdarzenia). Może inwestor niech zawiezie grupę oponentów do podobnego obiektu w PL. Teraz są restrykcyjne przepisy i przed oddaniem takiego obiektu jest wiele kontroli z inspekcji środowiska i budownictwa i jest mało inspektorów którzy nie odważą się podpisać wykonania rzeczy nieistniejących.
  Głupotą ekonomiczna i chamstwem ( podrzucanie śmieci sąsiadom) jest niebudowanie spalarni w Zamościu dla Zamościan.

 • Kalinowiczanka
  Kalinowiczanka sobota, 08 wrzesień 2018 11:37 Link do komentarza

  Tu nie będą trafiać śmieci z Zamościa i okolicznych miejscowości tylko tirami przywozić będą odpady z UE bo po co oni mają się truć. W planach jest również odbudowa torów już dawno nieużytkowanych więc nie uwierzę w twój wpis że to inwestycja dla nas. Veolia to spółka zagraniczna więc na pewno nie robi nic dla społeczności lokalnej a dla zysku.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us