Logo
Wydrukuj tę stronę

Parkowanie prawie na całej starówce jest ... bezpłatne

Opłata nie może być pobierana ze względu na brak odpowiedniego oznaczenia miejsc parkingowych, fot. Szymon Łyciuk Opłata nie może być pobierana ze względu na brak odpowiedniego oznaczenia miejsc parkingowych, fot. Szymon Łyciuk

Okazuje się, że kierowcy parkujący na zamojskiej starówce nie muszą płacić za parkowanie. Opłata nie może być pobierana ze względu na brak odpowiedniego oznaczenia miejsc parkingowych. Wyjątkiem są dwa parkingi - na Placu Wolności i Placu Stefanidesa.

Sprawę nagłośnił podczas ostatniej sesji Rady Miasta jeden z mieszkańców. Jak słusznie zauważył, opłaty postojowe w strefach płatnego parkowania mogą być pobierane jedynie pod warunkiem prawidłowego oznakowania  miejsc parkingowych ? zarówno znakami pionowymi, jak i poziomymi. I o ile ze znakami pionowymi na zamojskiej starówce nie ma problemu, to znaki poziome są już rzadkością. Znajdują się jedynie na dwóch parkingach na Placu Wolności i Placu Stefanidesa.

Oznacza to, że opłaty za parkowanie nie powinny być egzekwowane w obszarze całej strefy płatnego parkowania na zamojskiej starówce, a jedynie w miejscach poprawnie oznakowanych (znakami pionowymi i poziomymi). Ale nieświadomi swoich praw właściciele pojazdów płacą ?

Jak się dowiedzieliśmy w Zarządzie Dróg Grodzkich w Zamościu, opłaty za parkowanie na zamojskiej starówce pobierane są wyłącznie na parkingach przy Placu Wolności i Placu Stefanidesa, tam też egzekwowane jest posiadanie biletu parkingowego. Na pozostałych miejscach wyznaczonych do parkowania opłaty nie są pobierane.

Sprawa komplikuje się na parkingu przy Katedrze, gdzie prowadzona jest sprzedaż biletów parkingowych. Jak wyjaśniono nam w Zarządzie Dróg Miejskich, parkingowy sprzedaje tam tylko bilety ale nie egzekwuje ich braku.

Przypomnijmy, że 15 maja wchodzi w życie nowa uchwała Rady Miasta dotycząca płatnego parkowania. Zarząd Dróg Grodzkich zapewnia, że do tego czasu miejsca parkingowe będą poprawnie oznakowane na całej starówce. Kierowcy będą więc musieli zapłacić za parkowanie: za pierwszą godzinę 3 zł, za drugą - 3,50 zł a za trzecią aż 4 zł.


Redakcja serwisu ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczonych reklam, ogłoszeń i komentarzy. Zdjęcia i artykuły stanowią własność autora i są chronione prawem autorskim. Redakcja zastrzega sobie prawo do redagowania i skracania nadesłanych tekstów.
Copyright © ezamosc.pl