Reklama

Radni PiS mają zastrzeżenia do budżetu. Zobacz jakie

Radni swoje uwagi zaprezentowali podczas konferencji prasowej, foto: materiał nadesłany Radni swoje uwagi zaprezentowali podczas konferencji prasowej, foto: materiał nadesłany

Zbyt niski poziom finansowania kultury, brak podwyżek wynagrodzeń dla pracowników administracji, zamojskich placówek kulturalnych i oświatowych, brak obniżek opłat za wodę, ścieki oraz wywóz śmieci, a także nie uwzględnienie kilku inwestycji - takie zastrzeżenia do tegorocznego budżetu miasta Zamość ma Klub Radnych PiS. Radni swoje uwagi zaprezentowali podczas konferencji prasowej. Poruszyli także temat obniżenia cen na bilety MZK.

Jak poinformował uczestników konferencji radny Jan Obszański, zgodnie z założeniami wieloletniej prognozy finansowej na lata 2018 – 2030 w roku 2018 osiągnięty zostanie ujemny wynik budżetu, opiewającego na kwotę ponad 29 milionów zł. W przyjętym budżecie planuje się emisję obligacji oraz zaciągnięcie kredytów i pożyczek w wysokości ponad 41 milionów zł. Taką kwotę, która w przyszłości będą musieli spłacić mieszkańcy miasta Zamościa. Tylko na samą spłatę kredytów i pożyczek oraz wykup papierów wartościowych przeznaczonych zostanie ponad 11 milionów zł natomiast kwota długu osiągnie rekordowy poziom ponad 114 milionów zł. W 2019 roku będzie to już ponad 147 milionów zł. Ostatecznie jednak to nie prezydent i radni głosujący za tym budżetem będą spłacać ten astronomiczny dług tylko mieszkańcy miasta, na co nie ma i nie będzie zgody Klubu Radnych PiS.

Radni podkreślali, że przy tak dużym budżecie finansowanie kultury jest na poziomie z 2017 roku. Nie przewidziano także podwyżek wynagrodzeń dla pracowników zamojskiej kultury oraz administracji i obsługi przedszkoli, szkół i placówek oświatowych Zamościa. 

Zdaniem Klubu Radnych PiS, budżet 2018 roku koncentruje się na inwestycjach, które nie spowodują zwiększenia dochodów budżetu Miasta Zamościa, a ponadto nie rozwiązuje żadnego strategicznego problemu społecznego takiego jak bezrobocie, brak miejsc pracy, brak wystarczającej liczby mieszkań, ani ekonomicznego faktu, jak niskie dochody mieszkańców. 

Poniżej zamieszamy wykaz części wniosków Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości, które pomimo tak wysokiego budżetu i rekordowo wysokiego zadłużenia w budżecie na rok 2018 nie zostały uwzględnione:
- W budżecie miasta nie zagwarantowano środków finansowych na podwyżki wynagrodzeń pracowników jednostek kultury w Zamościu oraz pracowników administracji i obsługi zamojskich jednostek oświatowych.
- Radni oczekują, że w tym roku, po upływie trzech lat, w końcu powstanie inkubator przedsiębiorczości oraz Centrum Integracji Społecznej, które zostało wprawdzie powołane, ale nie działa. Nadal nie powołano także fundacji rozwoju lokalnego, na realizację czeka także rządowy program mieszkanie plus.
- W budżecie nie przeznaczono środków na remont ulicy Krzywej oraz Kmicica a także na budowę ulicy Cichej. Nie zagwarantowano środków na odwodnienie i remont ulicy Włościańskiej, w szczególności odcinka od ulicy Królowej Jadwigi. Nie uwzględniono także wniosków Radnych PiS dotyczących infrastruktury drogowej, które to znacząco wpływają na poprawę bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców, tj. dot. wyjazdu z ulicy Granicznej do Lubelskiej, budowy ronda Żdanowska-Sienkiewicza, budowy łączników pomiędzy ulicami Milejewa-Sikorskiego oraz Brzozowa - Dwernickiego a także budowy chodnika między ul. Sowińskiego a Akacjową.
- Radni oczekują także na właściwy, korzystny dla wszystkich klubów, podział środków na kluby sportowe, ze szczególnym uwzględnieniem Międzyszkolnego Klubu Sportowego „Padwa” i Klubu Sportowego Hetman Zamość.
- W budżecie na 2018 rok nie zabezpieczono środków na budowę wielofunkcyjnego boiska przy II LO w z Zamościu, które to liceum praktycznie nie posiada tak potrzebnej infrastruktury sportowej. Konieczna jest również rozbudowa Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego o bazę rehabilitacyjną i sportową, by mógł on realizować swoje zadania statutowe w tym zakresie.
- W roku 2018 nie przewidziano obniżek opłat za wodę, ścieki oraz wywóz śmieci.

Podczas konferencji mówiono też o projekcie uchwały w sprawie obniżenia cen za przewóz środkami Miejskiego Zakładu Komunikacji Spółka z o.o. w Zamościu, która została skierowana do przewodniczącego Rady Miasta.

3 komentarzy

 • e tam
  e tam piątek, 19 styczeń 2018 09:45 Link do komentarza

  od czasow jakichs dziwnych miesięcznic i wydawania na nie mnostwa pieniedzy nie wierze juz PIS i nie bede na nich glosowac

 • Justyna
  Justyna piątek, 19 styczeń 2018 17:47 Link do komentarza

  Jakoś tak się zawsze układa, że opozycja ma masę pomysłów na co wydawać cudze pieniądze i jak rozwiązać większość problemów mieszkańców miasta ( temu dać i tamtemu, to wyremontować i tamto, no i oby wszyscy mniej płacili podatków a wydatki miasta rosły i rosły ku chwale pomysłodawców ). Tylko jak później sama przychodzi do rządzenia to okazuje się , że właściwie nie ma pieniędzy na nic, a opłaty od mieszkańców trzeba jednak podwyższać....bo brakuje na inwestycje! Jeśli ktoś jeszcze da się na to nabrać, to polecam lekturę " Folwark zwierzęcy". Tam w sposób przejrzysty przedstawiono prawdziwe mechanizmy rządzenia:))

 • Ja
  Ja niedziela, 21 styczeń 2018 11:57 Link do komentarza

  Zawiślak na prezydenta....

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us