Reklama

Hotel dla owadów, nowi lokatorzy i remonty

Ubarwiony na czerwono, kameleon lamparci pochodzący z Madagaskaru zamieszkał w zamojskim zoo, fot.Łukasz Sułowski, zoo Zamość(materiał nadesłany) Ubarwiony na czerwono, kameleon lamparci pochodzący z Madagaskaru zamieszkał w zamojskim zoo, fot.Łukasz Sułowski, zoo Zamość(materiał nadesłany)

W zamojskim zoo powstał hotel dla owadów. To drewniana konstrukcja wypełniona rurkami z trzciny, cegłami-dziurawkami i nawierconymi pniami drzew, która znajduje się przy pawilonie zimowym i stawach dla ptaków wodnych.

Hotel powstał z inicjatywy Tomasza Zwolaka ? kierownika technicznego ZOO, by ułatwić owadom zakładanie gniazd i zimowanie. W hotelu mieszkają już pszczoły murarki, bezpieczne dla ludzi (nie żądlą). W drugiej połowie kwietnia, obok hotelu, pojawi opis dydaktyczny.

W ostatnim czasie w zoo pojawili się też nowi mieszkańcy. To ubarwiony na czerwono, kameleon lamparci pochodzący z Madagaskaru. W ogrodzie urodziła się też trzecia gereza abisyńska. Stado liczy obecnie siedem sztuk. W majowy weekend będzie je można oglądać na wybiegu zewnętrznym.

Rozpoczęła się również modernizacja wybiegów wewnętrznych dla dużych kotów drapieżnych (para panter cejlońskich, tygrys, para lwów). Prace polegają na wykuciu starych wylewek, obniżeniu posadzek o prawie pół metra i wylaniu nowych posadzek specjalnie wyprofilowanych (w kierunku kratek ściekowych). Na wypoziomowanych wylewkach zostanie położona kratka drenażowa, a wszystko zasypane blisko 70cm warstwą kory. Kora będzie zaszczepiona bakteriami nitryfikacyjnymi, które będą oczyszczały odchody zwierzęce. Takie nowoczesne, samooczyszczające się podłoża w klatkach są stosowane w Polsce tylko w opolskim i wrocławskim ogrodzie zoologicznym.

Zmiany szykują się także w pawilonie z akwariami. Zostanie tam zainstalowana klimatyzacja. Obniżenie temperatury w pomieszczeniu jest koniecznością, ponieważ oświetlenie jarzeniowe emituje zbyt dużo ciepła a lampy ledowe nie dają odpowiedniego widma światła. W efekcie- rośliny przestały rosnąć, za to nadmiernie rozrastały się glony. Latem, wysoka temperatura na zapleczu akwariów (niekiedy przekraczała 30st.C.) doprowadzała do przegrzania wody w zbiornikach, ale też pogarszała warunki pracy pielęgniarzy w zoo. Montaż nowoczesnego systemu klimatyzacji obniżającego temperaturę i wilgotność wewnątrz tego pomieszczenia rozwiąże problem.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us