Reklama

Czad i ogień - obudź czujność

Czad i ogień - obudź czujność, foto: archiwum Czad i ogień - obudź czujność, foto: archiwum

Zamojscy strażacy włączyli się w ogólnopolską kampanię społeczną "Czad i ogień - obudź czujność". Skontrolowali 39 mieszkań na zamojskiej starówce, w 20 stwierdzili występowanie niewielkich ilości tlenku węgla. Strażacy apelują o ostrożność i informują, że tylko od początku września doszło w powiecie zamojskim do 30 pożarów w budynkach mieszkalnych.

- Mając na względzie szeroko rozumianą profilaktykę zamojscy strażacy włączyli się do akcji "Nie pal śmieci" organizowanej przez Urząd Miasta Zamość, Straż Miejską w Zamościu przy Współudziale Miejskiego Centrum Pomocy Rodzinie. W ramach tej akcji w dniach 17 i 20 listopada, w 39 mieszkaniach komunalnych usytuowanych na Starym Mieście, dokonywano pomiaru tlenku węgla, weryfikowano czy w piecach nie są spalane tworzywa sztuczne lub materiały drewnopochodne, jak również przekazywano ulotki dotyczące zakazu spalania śmieci oraz zagrożeń w sezonie grzewczym. W 20 mieszkaniach stwierdzono występowanie niewielkich ilości tlenku węgla, powodowanych często brakiem właściwej wentylacji pomieszczeń - informuje Andrzej Szozda, rzecznik prasowy zamojskich strażaków.

Od początku września na terenie powiatu zamojskiego odnotowano 30 pożarów w budynkach mieszkalnych.

- W kilkunastu przypadkach paliły się sadze w kominie. Największe zagrożenie powodowane przez tlenek węgla, wystąpiło w dniu 13 listopada na ul. Weteranów, gdzie w wyniku nieszczelności pieca kaflowego i komina do wnętrza mieszkania przedostawał się dym. Stężenie tlenku węgla było kwalifikowane jako niebezpieczne (wyniosło 525ppm). Kobieta przebywająca w mieszkaniu pierwotnie sama je opuściła, następnie źle się poczuła, strażacy podali jej tlen. Poszkodowana została przewieziona przez Pogotowie Ratunkowe do szpitala na obserwację - relacjonuje Szozda.

Przypomnijmy tlenek węgla, potocznie nazywany czadem, jest gazem silnie trującym bezbarwnym i bezwonnym, którego obecności zmysły ludzkie nie są w stanie wykryć. Tylko czujnik tlenku węgla jest w stanie wykryć jego obecność. Gaz ten powstaje w wyniku niepełnego spalania (niedobór tlenu) w urządzeniach ogrzewczych. Tlenek węgla dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwiobiegu. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzenie tlenu we krwi, w dużych stężeniach może powodować uszkodzenie mózgu oraz innych narządów, w konsekwencji nawet zgon.

- Najprostszym sposobem zabezpieczenia naszych domów jest zainstalowanie (u góry  pomieszczenia) czujnika tlenku węgla. Aby zabezpieczyć nasze mieszkania przed zagrożeniem pożarowym, wskazane jest wyposażenie w autonomiczną czujkę pożarowej. Wskazane urządzenia w bardzo krótkim czasie, są w stanie wykryć zagrożenie, a głośny sygnał akustyczny pozwoli na podjecie właściwych działań (czynności gaśniczych lub opuszczenie zagrożonego pomieszczenia). Urządzenia takie można nabyć w sklepach ogólnobudowlanych, a ich konserwacja wiąże się jedynie z wymianą baterii 9V - wyjaśnia Szozda.

Strażacy przypominają też o elementarnych zasadach bezpieczeństwa takich jak: zapewnienie właściwej cyrkulacji powietrza, zapewnienie szczelności przewodów odprowadzających spaliny, oczyszczanie kominów z zalegającej sadzy, zachowanie stosownych odległości min. 1m, przy składowaniu materiałów palnych (opał, ubrania, papier) w pobliżu pieca c.o. oraz urządzeń i instalacji nagrzewających się do temperatury przekraczającej ponad 100 0C, zapewnienie okresowych przeglądów urządzeń grzewczych.

3 komentarzy

 • aaaaa
  aaaaa środa, 29 listopad 2017 19:32 Link do komentarza

  Czy ktoś coś wie co to za samolot lata po moim niebie i tyle hałasu robi?

 • jaaa
  jaaa środa, 29 listopad 2017 19:55 Link do komentarza

  No właśnie lata i lata już parę godzin.

 • Fff
  Fff środa, 29 listopad 2017 21:14 Link do komentarza

  Dalej lata, o co chodzi?

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us