Reklama

Krzyż z pomnika Jana Pawła II ma być usunięty. Jest stanowisko zamojskiej Rady Miasta

Jest stanowisko Rady Miazsta Zamość w sprawie usunięcia krzyża z pomnika Jana Pawła II, foto: archiwum, zdjęcie poglądowe Jest stanowisko Rady Miazsta Zamość w sprawie usunięcia krzyża z pomnika Jana Pawła II, foto: archiwum, zdjęcie poglądowe

Zamojscy radni przyjęli stanowisko w sprawie usunięcia krzyża z pomnika Jana Pawła II w Ploermel we Francji. Uchwałę przyjęto na ostatniej sesji (30 października). Czytamy w niej, że Rada Miasta Zamość popiera stanowisko społeczności i władz samorządowych miasta Ploermel o pozostawienie pomnika w stanie nienaruszonym.

Spór o usunięcie krzyża z pomnika Jana Pawła II trwa od 2006 roku, kiedy to monument został ustawiony. 25 października tego roku francuska Rada Stanu, czyli najwyższy organ sądownictwa administracyjnego we Francji, wydał decyzję, że krzyż ma być usunięty. Wcześniej taki sam werdykt wydał sąd administracyjny w Rennes powołując się na ustawę o rozdziale Kościoła od państwa. 

Sprawa usunięcia krzyża wiele osób bulwersuje, porusza i wywołuje wiele emocji. Stanowisko w tej sprawie przyjęli m.in. zamojscy radni. W uzasadnieniu czytamy, że Rada Miasta Zamość wyraża pełne wsparcie dla władz samorządowych i społeczności miasta Ploermel we Francji w jego walce o pozostawienie pomnika Papieża Jana Pawła II w stanie nienaruszalnym w miejscu w którym został on w 2006 roku ustawiony.

"Jeden z założycieli Unii Europejskiej Robert Schuman twierdził, że „Unia Europejska albo będzie chrześcijańska, albo jej wcale nie będzie”. Jan Paweł II, nasz wielki Polak, Honorowy Obywatel Miasta Zamościa, wielki Europejczyk jest symbolem chrześcijańskiej, zjednoczonej Europy. Wartości Unii Europejskiej mówią jasno, że nie wolno nikogo wykluczać, a tymczasem chce się usunąć krzyż z pomnika św. Jana Pawła II." - czytamy w uzasadnieniu. 

Zamojscy radni wyrażają nadzieję, że pomnik pozostanie na swoim miejscu i "stanie się czynnikiem łączącym, uczącym tolerancji i przypominającym o chrześcijańskich korzeniach Europy".

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us