Logo
Wydrukuj tę stronę

Powstaje film o Józefie Śmiechu ps. Ciąg

Powstaje film o Józefie Śmiechu, fot. Szymon Łyciuk (archiwum, zdjęcie poglądowe) Powstaje film o Józefie Śmiechu, fot. Szymon Łyciuk (archiwum, zdjęcie poglądowe)

Dzisiaj mają się rozpocząć zdjęcia do filmu dokumentalnego o Józefie Śmiechu, dowódcy zamojskiej partyzantki o pseudonimie "Ciąg". To kontrowersyjna postać, której zarzucono współpracę z "bezpieką". Film przygotowuje Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Zamość.

"Ciąg" był jednym z najbardziej cenionych dowódców AK na Zamojszczyźnie. Aresztowany w 1946 r. został skazany na 15 lat pozbawienia wolności m.in. za udział w nielegalnej opozycji Win. Podczas amnestii w 1956 został zwolniony z więzienia. W 2008 roku został opublikowany reportaż w którym zarzucono "Ciągowi", że już po opuszczeniu murów aresztu został zwerbowany przez "bezpiekę" i donosił na swoich współpracowników z lat wojny i powojennych.

- Mając na uwadze rzetelne podejście do kwestii upublicznionych oskarżeń J. Śmiecha ekipa filmowa przewertowała kilkaset stron tekstów oraz odbyła wielogodzinne rozmowy z rodziną, historykami i osobami, które były w bliskim otoczeniu Józefa Śmiecha. Związek zwrócił się z publicznym apelem o zgłaszanie się osób chcących się wypowiedzieć w sprawie i przekazał filmowcom posiadane materiały. Ekipa filmowa jest także w stałym kontakcie z biurem ekspertyz sądowych, które prowadzi weryfikację dokumentów w celu potwierdzenia ich prawdziwości – w tym m.in. również pod kątem grafologicznym - informują przedstawiciele ŚZŻAK.

Film reżyserowany jest przez Magdalenę i Rafała Kołodziejczyków. Ma na celu ustalić prawdę i zweryfikować zarzuty stawiane Józefowi Śmiechowi.

Premiera przewidywana jest na początek 2018 rok.


Redakcja serwisu ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczonych reklam, ogłoszeń i komentarzy. Zdjęcia i artykuły stanowią własność autora i są chronione prawem autorskim. Redakcja zastrzega sobie prawo do redagowania i skracania nadesłanych tekstów.
Copyright © ezamosc.pl