Rekordowa kwesta na cmentarzu parafialnym [ZDJĘCIA]

Trwa kwesta na cmentarzu parafialnym w Zamościu, foto. Paweł Nowak Trwa kwesta na cmentarzu parafialnym w Zamościu, foto. Paweł Nowak

Zakończyła się kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków zamojskiej nekropolii. Zebrano 19407,90 złotych. To rekordowy wynik, większy od ubiegłorocznego o prawie 1300 złotych.

Łukasz Kot ze Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu podsumowuje, że wynik jest miłym zaskoczeniem. - Ruch na zamojskim cmentarzu był mniejszy niż przed rokiem, pewnie z powody złej pogody ale odwiedzający nekropolię chętnie wrzucali pieniądze do puszek, widząc efekty dotychczasowych kwest. Byli bardzo hojni i bardzo im za to dziękujemy - mówi Łukasz Kot.

Była to już jedenasta zbiórka pieniędzy na odnowę zabytkowych nagrobków zamojskiej nekropolii. Kwestowali samorządowcy, politycy, przedstawiciele oświaty, instytucji kultury, sportu, a także przedsiębiorcy oraz dziennikarze. W sumie 133 osoby.

Za środki zebrane w latach ubiegłych udało się wyremontować 25 nagrobków, dwie zabytkowe barokowe kamienne latarnie, oraz zabytkową kamienną ławeczkę.

Lista oczekujących na renowację zabytków jest w dalszym ciągu długa. - Jeszcze w tym roku zbierze się specjalna komisja pod przewodnictwem Stanisława Orłowskiego, która oceni stan zabytkowych nagrobków i przedstawi nam te, które wymagają natychmiastowej renowacji. Lista sporządzona będzie w oparciu o wykaz obiektów wpisanych do rejestru Lubelskiego Konserwatora Zabytków, znajduje się w nim ponad dwieście nagrobków z cmentarza parafialnego w Zamościu - wyjaśnia Łukasz Kot. - Renowacja za pieniądze zebrane podczas dzisiejszej kwesty przeprowadzona będzie w przyszłym roku. Wcześniej musimy rozesłać zapytania ofertowe i wybrać wykonawcę prac - dodaje.

- Pieniążków jest troszkę więcej jak w roku ubiegłym. Nagrobków jest tyle, że wystarczy nam pracy na wiele lat. Prawdę mówiąc należało by powrócić z pewnymi remontami do tych pomników, które były odnawiane 10 lat temu bo zaczynają pleśnieć, pojawiają się też glony oraz porosty. Trzeba będzie poddać je czyszczeniu. Z wytypowaniem nagrobków do renowacji nie będzie problemu. Jest nawet kilka obiektów XIX wiecznych, które nie mają już opiekunów. Pieniążków nazbierało się tyle, że będzie można odnowić trzy kolejne obiekty - mówi Stanisław Orłowski przewodniczący Komisji historyczno-plastycznej SKOCP w Zamościu.

- Kwesta na zamojskim cmentarzu parafialnym ma na celu odnawianie najcenniejszych pomników-grobów w których spoczywają osoby, które wpływały na kulturę i tradycję Zamościa i regionu. Jest to wspólne dzieło wszystkich mieszkańców miasta a także ludzi, którzy odwiedzają 1 listopada zamojską nekropolię. Jesteśmy wielką, wspaniała rodziną, która rozumie ideę odbudowy zabytków na zamojskiej nekropolii – mówi Janusz Kawałko sekretarz SKOCP w Zamościu.

W bieżącym roku kwestowali: Jerzy Słupecki, Ryszard Pankiewicz z córką Amelią, Małgorzat Bzówka, Anna Szewc, Marek Lipiec, Małgorzata Lipiec, Marek Kudela, Karol Garbula, Stanisław Orłowski, Barbara Orłowska, Maria Gmyz, Jacek Bondyra, Mirosław Piwkowski, Szymon Łyciuk z córką Igą, Wiesław Lipiec, Andrzej Szumowski z synem Jakubem, Ewa Molas, Bogdan Kawałko, Łukasz Kot, Anna Sokołowska, Marek Jawor, Wiesław Nowakowski, Paulina Górnik, Maja Wójcik, Nikola Nowak, Nikola Wójtowicz, Małgorzata Czerniak, Janusz Kawałko, Urszula Kawałko, Iwonna Stopczyńska, Maciej Stopczyński, Jacek Feduszka z córką Anną, Jarosław Sachajko, Tomasz Banach, Dominika Lipska, Andrzej Maśny, Rafał Maśny, Adam Gąsianowski z żoną Elżbietą i córką Katarzyną, Ewa Dąbska, Władysław Swacha, Elżbieta Swacha, Jerzy Zacharow, Marek Madej z córką Wiktorią i synem Oskarem, Jacek Madej, Krzysztof Sowa, Artur Zawiślak, Joanna Nowicka, Marta Pfeifer, Agnieszka Linek, Krzysztof Hałon, Marcin Zamoyski, Wojciech Kowalczyk, Agata Kowalczyk, Roland Maziarka z synem Krystianem, Daniel Czubara, Rafał Zwolak, Elżbieta Kucharska, Lena Kucharska, Kinga Gradowska z córką Oliwią, Teresa Madej, Witold Paszt, Leonard Marczuk, Krystyna Rybińska-Smyk, Piotr Małysz, Michał Karchut, Jerzy Liberadzki, Joanna Liberadzka–Duras z córką Martyną, Alicja Saturska, Jan Wojciech Matwiejczuk, Agnieszka Matwiejczuk, Małgorzta Magryta, Janina Gąsiorowska, Janek Cios z córką Magdą, Andrzej Brzozowski, Antoni Kołodziejczuk, Mirosław Chmiel, Jerzy Nizioł, Magdalena Dołgan, Sławomir Kurys z córką Agatą, Maria Rzeźniak, Grażyna Rusin, Sławomir Zawiślak, Anna Gruszkiewicz, Mateusz Sawczuk, Zdzisław Dymara z wnukami Szczepanem i Wiktorem Gilewskimi, Anna Bzdek-Kołakowska, Przemysław Kołakowski z synami Kamilem i Hubertem, Piotr Juśkiewicz, Anna Molas, Agnieszka Gadecka, Mateusz Sak, Karolina Różaniecka, Patryk Gajecki, Marta Lackorzyńska, Artur Szerafin, Oliwia Gogojewicz-Bojar, Jan Cieplechowicz, Bartosz Sierpniowski z córką Alicją, Leszek Sobuś, Aleksandra Adamczuk, Karolina Kapka, Artur Trond.

Kwestującym pomagali: Zuchy ze 141 Gromady Zuchowej ,,Słoneczne Promyki” i harcerze z 12 Drużyny Harcerskiej ,,Białe Orły” ze Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu: Julia Przytuła, Wiktor Przytuła, Anna Chmiel, Anastazja Dydik, Maja Groniewska, Martyna Guzowska, opiekun Marta Geneja (instruktor harcerski, nauczyciel) oraz Gromada Zuchów ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Zamościu: Igor Jarentowski, Maciej Efner, Mateusz Tokarski, Kacper Senderek, Aleksandra Buczak, Natalia Kwiecień, opiekun Agnieszka Urbaniec (instruktor harcerski, nauczyciel).

Udział w kweście brali wspierając prace związane ze zbiórką podliczając zebrane datki: Dyrektor Banku PKO BP O/Zamość Bożena Olejniczak, Mirosław Olejniczak a także Sylwester Pawluk z PKO BP. Prace Komitetu wspierają: Ewa Molas – skarbnik, księgowa SKOCP, Kamil Kawałko - właściciel Pracowni Graficzno - Wydawniczej Kkwadrat - opracował bezpłatnie stronę internetową kwesta.zam.pl., Władysław i Jacek Kardasz z drukarni Attyla – wydrukowali bezpłatnie foldery i naklejki na kwestę, Państwo Górscy właściciele pracowni reklamy Zamdruk przygotowali bezpłatnie baner. Pomagał również Ryszard Kusz z firmy Memento Mori, administrator cmentarza, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Zamościu, PSS Społem w Zamościu, Młodzieżowy Dom Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu, Kazimierz Kniaź, Ryszard Kot i Miłosz Kot. Kwestę wspiera także ks. prałat Adam Firosz, proboszcz parafii katedralnej.

Poniżej zdjęcia z kwesty (fot.Paweł Nowak).

9 komentarzy

 • dynia
  dynia środa, 01 listopad 2017 22:06 Link do komentarza

  no to ładny festyn, gęby się cieszą, że mnie na portalu powieszą, puszki brzęczą, za rok oczekuję jarmarku cmentarnego z gwiazdami disco polo i małą gastronomią i jeszcze pikniki na grobach wzorem Ukrainy, a zamiast mszy za umarłych wiec przedwyborczy, przewraca się w główkach oj przewraca

 • zukosa
  zukosa czwartek, 02 listopad 2017 09:26 Link do komentarza

  lepiej oczywiście nic nie robić, czy wtedy też będzie źle, że zabytki niszczeją?

 • dynia
  dynia czwartek, 02 listopad 2017 10:46 Link do komentarza

  już widzę tabuny turystów zwiedzających zabytki cmentarza, niedługo wprowadzą przewodnika i bilety wstępu

 • Jan
  Jan czwartek, 02 listopad 2017 11:03 Link do komentarza

  Przede wszystkim to nie rozumiesz idei tej akcji. Polega ona na tym, aby uratować niszczejące nagrobki, nie po to, by ściągnąć turystów a po to by uratować od zapomnienia!

 • dynia
  dynia czwartek, 02 listopad 2017 11:23 Link do komentarza

  Ratujcie w takim razie zaniedbane i nieopłacone groby bo na na ich miejsce tworzą nowe, a szczątki starego lądują na śmietniku. Zabytkami niech się miasto zajmie, a nie żebraki. Niech założą fundację z kontem bankowym i sprawa załatwiona (chyba że jest ale nie znam konta). Niech dadzą ludziom spokój z tym żebractwem, obstawią wejścia i "panda". Wstyd i obciach.

 • kith7
  kith7 czwartek, 02 listopad 2017 11:33 Link do komentarza

  Byłem i widziałem, podczas gdy szare ludki wrzucały pieniądze do puszki nie było komu robić zdjęć. Natomiast kiedy tylko pojawiała się jakaś "persona", Fotograf od razu zza krzaka wyskakiwał ;-). Nie to, że mam coś do akcji, no ale wg niektórych nawet na cmentarzu można poprawiać swój wizerunek.

 • do kith7
  do kith7 czwartek, 02 listopad 2017 13:15 Link do komentarza

  chyba ci sie pomylilo, to "persony" trzymaly puszke, jesli by sie chcieli wybic i poprawic wizerunek wystarczyloby po prostu by sie zglosili do trzymania puszki

 • do poprzednika
  do poprzednika czwartek, 02 listopad 2017 13:22 Link do komentarza

  postaraj się coś napisać po polsku :)

 • upierdliwiec
  upierdliwiec czwartek, 02 listopad 2017 13:29 Link do komentarza

  Zrób coś pożytecznego zamiast marudzić, że ktoś coś robi! A może nie rób, bo i tak Ci pewnie nic nie wyjdzie!

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us