Logo
Wydrukuj tę stronę

Zakaz spalania śmieci. Magistrat zapowiada kontrole

Będą kontrole domowych palenisk, foto: archiwum, zdjęcie poglądowe Będą kontrole domowych palenisk, foto: archiwum, zdjęcie poglądowe

W związku z rozpoczynającym się sezonem grzewczym, zamojski Urząd Miasta przypomina mieszkańcom miasta o zakazie spalania śmieci w piecach domowych i na wolnym powietrzu. Magistrat zapowiada też kontrole, czym właściciele nieruchomości palą w piecach domowych. - Osoby „przyłapane” na spalaniu odpadów, zostaną ukarane mandatem lub karą grzywny w wysokości do 5 000 zł. - informuje Marek Gajewski, doradca prezydenta miasta.

- Zakaz dotyczy przede wszystkim spalania plastikowych butelek, zużytych opon, tworzyw sztucznych, opakowań po farbach, środkach ochrony roślin, pozostałości roślinnych z ogrodów, parków i ogródków działkowych. Odpady te powinny trafiać do pojemników (worków) do selektywnej zbiórki lub Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - wyjaśnia Gajewski. 

W Zamościu Punkty odbioru odpadów znajdują się przy Al. 1-go Maja 16 przy Oczyszczalni Ścieków lub przy Drodze Męczenników Rotundy 2 przy Zakładzie Oczyszczania Miasta.

- Pamiętajmy, że spalanie odpadów to najdroższa, najgorsza i najbardziej szkodliwa forma „zagospodarowania” odpadów. Wytwarzane są wówczas silnie trujące związki chemiczne, które wdychane przez nasz organizm powodują wiele ciężkich, a nawet śmiertelnych chorób, tj. astma, alergie czy nowotwory. W grupie podwyższonego ryzyka są osoby starsze, dzieci oraz osoby cierpiące na choroby serca i płuc - informuje Gajewski. 

Magistrat zapowiedział kontrole nieruchomości przeprowadzanych przez Funkcjonariuszy Straży Miejskiej i pracowników Biura Ochrony Środowiska i Zieleni Miejskiej UM, w celu sprawdzenia, czym właściciele nieruchomości palą w piecach domowych.


Redakcja serwisu ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczonych reklam, ogłoszeń i komentarzy. Zdjęcia i artykuły stanowią własność autora i są chronione prawem autorskim. Redakcja zastrzega sobie prawo do redagowania i skracania nadesłanych tekstów.
Copyright © ezamosc.pl