Reklama

Antoni Macierewicz z wizytą w Zamościu. Przysięga "Terytorialsów" i zabytkowe pojazdy wojskowe

Uczestnicy ceremonii będą mieli okazję zobaczyć historyczne pojazdy wojskowe - Pojazd  Half Track, źródło: Fundacja Niepodleglości Uczestnicy ceremonii będą mieli okazję zobaczyć historyczne pojazdy wojskowe - Pojazd Half Track, źródło: Fundacja Niepodleglości

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz przyjedzie w niedzielę (29 października 2017) do Zamościa.Weźmie udział w uroczystej przysiędze kolejnej grupy żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej z 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora". Uczestnicy niedzielnej uroczystości będą mieli okazję zobaczyć w defiladzie na Rynku Wielkim w Zamościu historyczne pojazdy wojskowe.

Pojazdom będą towarzyszyli rekonstruktorzy w mundurach i z wyposażeniem żołnierzy 2 Korpusu Polskiego – walczącego we Włoszech pod dowództwem generała Władysława Andersa (między innymi w słynnej bitwie o Monte Cassino) oraz: 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej spod Arnhem i 1 Dywizji Pancernej – walczącej pod dowództwem generała Stanisława Maczka w północnej Europie – we Francji, Belgii, Holandii oraz w Niemczech. Fundacja Niepodległości z Lublina, prezentująca pojazdy, pragnie w ten sposób przypomnieć wysiłek wojenny i ofiarę polskich żołnierzy walczących na wszystkich frontach wojny o wolność Ojczyzny. W niedzielę 29 października 2017 przypada 73 rocznica wyzwolenia holenderskiego miasta Breda przez żołnierzy generała Maczka.

Ceremonia na Rynku Wielkim rozpocznie się o godzinie 11.00. Żołnierze, którzy w weekend złożą przysięgi wojskowe wstąpili do służby w dniach 13 i 14 października br. Od tego czasu przeszli 16-dniowe szkolenie podstawowe (tzw. „szesnastkę), które było prowadzone w systemie ciągłym, brały w nim udział osoby, które do tej pory nie miały do czynienia ze służbą wojskową. 

W szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę już ponad 6,5 tysięcy żołnierzy, w tym blisko 5,5 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej i ponad tysiąc żołnierzy zawodowych.

Kończące się obecnie szkolenia podstawowe i wyrównawcze są przedostatnimi jakie zaplanowano w jednostkach WOT w tym roku. Ostatni tegoroczny nabór ochotników do służby w WOT rozpocznie się w listopadzie. Na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2018 roku planowane są pierwsze szkolenia ochotników w kolejnych trzech brygadach.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us