Reklama

Zamość: Zabytkowe nagrobki czekają na odnowę. Zbliża się XI kwesta

Zbliża się XI edycja kwesty, fot. Szymon Łyciuk (archiwum) Zbliża się XI edycja kwesty, fot. Szymon Łyciuk (archiwum)

1 listopada, w dniu Wszystkich Świętych na cmentarzu przy ul. Peowiaków w Zamościu odbędzie się coroczna zbiórka pieniędzy na renowację zabytkowych nagrobków i pomników. Dzięki zgromadzonym do tej pory środkom udało się wyremontować prawie 30 zabytkowych obiektów zamojskiej nekropolii.

Zbiórkę, już od 11 lat, organizuje Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu.

- Dotychczas dzięki zgromadzonym środkom udało się wyremontować 25 nagrobków, dwie zabytkowe barokowe kamienne latarnie, oraz zabytkową kamienną ławeczkę - wylicza Łukasz Kot, przewodniczący społecznego komitetu. - Z funduszy zebranych w 2016 roku zostały wyremontowane dwa nagrobki: Nagrobek Bronisławy ze Strzyżowskich Ułasewicz zm. w 1909 r. i Nagrobek Bobiarczukowej zm. w 1906 r. Nagrobki są już na cmentarzu. Prace wykonała Pracownia Konserwacji Zabytków M. Filip A. Filip s.c. - dodaje.

Przypomnijmy, w ubiegłym roku - dzięki hojności zamościan - udało się zebrać ponad 18 tys.zł. Pieniądze przeznaczane są na ratowanie zabytkowych zniszczonych, rozpadających się i niemających opiekunów nagrobków.

- Dziękujemy za ubiegłoroczną hojność i zarazem prosimy o przychylność dla kwestujących w tym roku i wsparcie tej cennej inicjatywy - apeluje Łukasz Kot.
 
Tegoroczna kwesta rozpocznie się tradycyjnie 1 listopada o godzinie 8.00 rano i zakończy o godzinie 18.00. Weźmie w niej udział około 120 osób w tym harcerze i zuchy.
 
Kwestujących będzie można spotkać w kilku miejscach. Tradycyjnie, stanowiska rozlokowane będą; przy głównym wejściu (po schodach) na cmentarz od ul. Peowiaków, przy Domku Grabarza, przy bramie wjazdowej na cmentarz od strony ul. Peowiaków i przy wejściu na cmentarz od strony ul. Przemysłowej.

Poniżej zdjęcia wyremontowanych w tym roku nagrobków (fot. Łukasz Kot).

4 komentarzy

 • anonim
  anonim czwartek, 26 październik 2017 12:00 Link do komentarza

  A całą resztę nagrobków sukcesywnie demolują łapiduchy od Kusza. Za każdym razem jak coś robią to w okolicy są zniszczone ogrodzenia, porozbijane wazony, zniszczone tablice itp. Oczywiście oczywiście wiadoma pani ma jedną odpowiedź "to nie ja". Dziwne ale dużo tych przypadków.

 • Pająk
  Pająk czwartek, 26 październik 2017 13:52 Link do komentarza

  Do anonim: To jak Panowie z firmy pogrzebowej mają przejść do grobowca z trumną? Proszę sobie popatrzeć jak wygląda samo przejście między grobowcami na parafialnym a co mówić przejść tamtędy z trumną. Bywam często na pogrzebach bo niestety taki przykry dla mnie rok i jakoś nie zaobserwowałem aby podczas pogrzebów demolowali płyty ogrodzenia lub wywracali wazony.

 • zły
  zły czwartek, 26 październik 2017 16:32 Link do komentarza

  niech dalej tworzą groby na grobach, niedługo będą ze śmigłowca do dołu celować

 • LISC
  LISC czwartek, 26 październik 2017 22:42 Link do komentarza

  Ten cmentarz powinien już być zamknięty dla nowych pochowków,na takch warunkach byl budowany nowy .Ale liczy się kasa i zmarli nie narzekają .

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us