Reklama

Ćwiczenia "Chłodnia 2017" [ZDJĘCIA]

Jak podkreślają strażacy, ćwiczenia pozwalają w praktyce zweryfikować przyjęte procedury postępowania na wypadek takiej awarii, foto: PSP Zamość Jak podkreślają strażacy, ćwiczenia pozwalają w praktyce zweryfikować przyjęte procedury postępowania na wypadek takiej awarii, foto: PSP Zamość

Ćwiczenia zgrywające dla wybranych jednostek ochrony przeciwpożarowej, służb, inspekcji współdziałających odbyły się 18 października na obiekcie chłodni w Adamowie. Scenariusz ćwiczeń zakładał rozszczelnienie instalacji i emisję trującego amoniaku do atmosfery, dwóch pracowników zostało poszkodowanych.

- Podczas rutynowej kontroli instalacji amoniakalnej przez pracownika zakładu dochodzi do rozszczelnienia instalacji amoniakalnej. Przez powstałą nieszczelność następuje emisja trującego amoniaku do atmosfery. Dwóch pracowników zostaje poszkodowanych. Strefa niebezpieczna powiększa się. Istnieje zagrożenie dla pobliskich zabudowań i mieszkańców - na kierunku rozprzestrzeniania się chmury gazu - informuje o założeniach ćwiczeń Andrzej Szozda, rzecznik prasowy zamojskich strażaków.  - Po uzyskaniu informacji od służby ochrony, do zdarzenia zostały skierowane w pierwszej fazie działań: specjalistyczna grupa ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego "Zamość 1", zastępy OSP Potoczek i Jacnia. Personel techniczny maszynowni uruchomił proces technologiczny mający na celu zminimalizowanie ilości wypływu amoniaku do atmosfery. Strażacy wraz z jednym z pracowników zakładu (wykorzystującym ubranie gazoszczelne zakładu) podjęli działania mające na celu ograniczenie strefy niebezpiecznej. W związku z powiększaniem się niebezpiecznej chmury amoniaku zaszła konieczność ewakuowania mieszkańców sąsiednich budynków. Działanie to prowadzili policjanci przy współudziale członków Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego - relacjonuje.

Jak podkreślają strażacy, ćwiczenia pozwalają w praktyce zweryfikować przyjęte procedury postępowania na wypadek takiej awarii.

Drugim epizodem ćwiczeń był wypadek pojazdu pożarniczego oraz dwóch samochodów osobowych, w wyniku którego kilka osób zostało poszkodowanych. Zaszła konieczność używania narzędzi hydraulicznych. Ten epizod został przeprowadzony na terenie zakładu utylizacji pojazdów w Adamowie.

W ćwiczeniach łącznie wzięło udział 6 zastępów PSP, 12 zastępów OSP, Państwowe Ratownictwo Medyczne i Policja. 

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us