Logo
Wydrukuj tę stronę

Są pieniądze na Akademię Zamojską

Są pieniądze na Akademię Zamojską,źródło: PAS PROJEKT ARCHI. STUDIO Są pieniądze na Akademię Zamojską,źródło: PAS PROJEKT ARCHI. STUDIO

Projekt "Rewitalizacja historycznego obiektu Akademii Zamojskiej w Zamościu" otrzyma dotację. W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisano już umowę na dofinansowanie przedsięwzięcia. Wartość zadania to 41,5 mln zł, dotacja wyniesie 24 mln zł.


Zamojski projekt został złożony w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska 2014-2020 (działanie pn. Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury). Obejmuje on odtworzenie pierwotnej bryły budynku dawnej Akademii Zamojskiej, gruntowny remont wnętrz, zagospodarowanie terenu (w tym także dziedzińca, na którym ma powstać plenerowa scena muzyczna), jak również zakup nowoczesnego wyposażenia.

 Na parterze planowana jest ekspozycja muzealna ?Dzieje Akademii Zamojskiej i drukarni akademickiej?, natomiast poddasze w całości zostanie zaadaptowane na potrzeby Zamojskiej Akademii Kultury. Pod tą nazwą kryją się m.in.: Zamojskie Centrum Ilustracji, mediateka, w której gromadzone będą materiały dotyczące Zamościa, kino studyjne, sala teatralna oraz Akademicka Pracownia Wielokulturowa. Całkowita wartość projektu ?Rewitalizacja historycznego obiektu Akademii Zamojskiej w Zamościu? to 41,5 mln zł.

Budynek Akademii Zamojskiej był budowany w latach 1639 - 48 a całkowicie ukończony został dopiero w połowie XVIII wieku. Fundatorem czworobocznego gmachu z wewnętrznym dziedzińcem był II ordynat Tomasz Zamoyski a projektantem inż. Andrzej Dell'Aqua. Budynek zbudowano na planie kwadratu o ścisłej symetrii. We frontowych skrzydłach (wschodnim i zachodnim) piętrowego gmachu z krzyżowym układem komunikacyjnym umiejscowiono sale wykładowe, bibliotekę, kaplicę i drukarnie. Pozostałe 2 skrzydła przeznaczone były na mieszkania dla profesorów i stancje dla studentów.


Redakcja serwisu ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczonych reklam, ogłoszeń i komentarzy. Zdjęcia i artykuły stanowią własność autora i są chronione prawem autorskim. Redakcja zastrzega sobie prawo do redagowania i skracania nadesłanych tekstów.
Copyright © ezamosc.pl