Reklama

Sprawdź ile zgromadziłeś w ZUS i jaka może być Twoja emerytura

foto: archiwum, materiał poglądowy foto: archiwum, materiał poglądowy
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył generowanie Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego (IoSKU) za 2023 rok. Można ją sprawdzić na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS i ten sposób poznać między innymi prognozowaną wysokość emerytury.

ZUS przygotował dla 23,9 mln osób Informacje o Stanie Konta Ubezpieczonego za 2023 r. Są one dostępne dla ubezpieczonych, którzy urodzili się po 1948 r., odłożyli na swoim koncie emerytalnym choćby jedną składkę, a ZUS nie ustalił im wysokości emerytury. Po nowelizacji przepisów można ją znaleźć wyłącznie na Platformie Usług Elektronicznych. Osoby, które jeszcze nie posiadają swojego konta na PUE, mogą je założyć w każdej chwili. Od 2020 r. ZUS nie wysyła już papierowych listów z informacją, chyba że poprosi o to klient.

Informację Zakład udostępnił po przeprowadzonej w czerwcu rocznej waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne, kapitału początkowego i środków zapisanych na subkoncie. Kwoty te są podstawą obliczenia wysokości emerytury. Tegoroczna  waloryzacja była jedną z najwyższych. Składki i kapitał początkowy wzrosły o 14,87 proc., a środki na subkontach – o 9,91 proc. W wyniku rocznej waloryzacji stan kont i subkont ubezpieczonych zwiększył się o 521,7 mld zł.

Informacja przedstawia stan środków zapisanych zarówno na koncie, jak i subkoncie ubezpieczonego na 31 grudnia 2023 r. Można ją znaleźć na swoim profilu na PUE ZUS w panelu ubezpieczonego. Następnie należy wejść w zakładkę „Informacje o stanie konta” i wybrać „Informacja za 2023 r.”.

Ubezpieczeni, którzy w 2023 r. ukończyli 35 lat, w IoSKU znajdą również symulację hipotetycznej emerytury obliczoną z samego tylko konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS. Jest ona dostępna w zakładce „Hipotetyczna emerytura”. W obu wariantach Zakład prezentuje dwie symulacje wyliczeń. Jedna uwzględnia dalszą pracę, aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy. Druga natomiast zakłada koniec dalszej aktywności zawodowej i brak kolejnych wpływów.

Dzięki IoSKU można też sprawdzić, czy odprowadzone są składki emerytalne od wszystkich umów o pracę lub zlecenia. Jeżeli kwoty składek należnych i wpłaconych różnią się od siebie, to znaczy, że pracodawca nie wpłacił tyle, ile powinien.

6 komentarzy

 • PO to zło
  PO to zło czwartek, 04 lipiec 2024 14:05 Link do komentarza

  Po tym jak Tusk mnie okradł ?

 • AvePis
  AvePis czwartek, 04 lipiec 2024 16:22 Link do komentarza

  zgłoś się do funduszu sprawiedliwości, może pomogą, swoim pomagali

 • Zmc
  Zmc czwartek, 04 lipiec 2024 19:34 Link do komentarza

  Z czego miał okraść jak patologia spod budki z piwem robota się nie zhańbiła. Całe życie tylko daj. Koniec z rozdawnictwem dla nierobów.

 • Prawy
  Prawy czwartek, 04 lipiec 2024 22:49 Link do komentarza

  Won od PiSu rwy z Patologii obywatelskiej

 • PO to zło
  PO to zło piątek, 05 lipiec 2024 07:10 Link do komentarza

  Z czego ? Z moich pieniędzy patolu, nierobie i złodzieju

 • Zmc
  Zmc sobota, 06 lipiec 2024 08:28 Link do komentarza

  Szczuli, pluli, kradli a teraz mówią, że ich torturują. Ziemia takiego dziadostwa nie widziała.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us