Reklama

In vitro szeroko dostępne dla par [art. sponsorowany]

foto: materiał nadesłany foto: materiał nadesłany
Problem niepłodności pojawia się w życiu wielu par. Niekiedy potrzebne okazuje się leczenie za pomocą zaawansowanych metod zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro. Niestety tego typu terapia wymaga nakładów finansowych, na które nie każdy sobie może pozwolić. Dlatego dużym wsparciem okazał się ogólnopolski program refundacji in vitro. Jego realizatorami są wybrane ośrodki leczenia niepłodności, w tym Klinika Bocian w Lublinie.

Kto może zgłosić się do programu in vitro?
Ogólnopolski program in vitro jest dedykowany parom ze stwierdzoną lub nieskutecznie leczoną niepłodność w ciągu 12 miesięcy przed zgłoszeniem do programu. Równy dostęp do leczenia za pomocą wspomaganego rozrodu to jeden z celów tego programu. Kolejny to wsparcie osób zmagających się z chorobą onkologiczną, poprzez możliwość zabezpieczenia płodności na przyszłość, czyli mrożenia komórek jajowych i plemników.

Co obejmuje refundacja?
Rządowy program in vitro zakłada finansowanie zarówno procedur z wykorzystaniem własnych gamet, jak i z dawstwem nasienia, komórek jajowych oraz zarodków. Zakwalifikowana para będzie mogła skorzystać maksymalnie z 6 procedur wspomaganego rozrodu. Należy pamiętać, że w przypadku dawstwa partnerskiego, albo dawstwa nasienia refundacji podlegają 4 cykle in vitro, jeżeli mamy do czynienia z dawstwa komórek jajowych to są to maksymalnie 2 cykle, a w sytuacji dawstwa zarodków do 6 cykli.

Jak zakwalifikować się do programu in vitro?
Przede wszystkim para musi być zakwalifikowana przez lekarza od strony medycznej. Istotne jest określenie przyczyny niepłodności, ale też czasu wcześniejszego leczenia niepłodności. Pod względem wieku kobieta nie może przekroczyć 42 lat, jeżeli mamy do czynienia z dawstwem partnerskim lub nasienia, a korzystając z dawstwa oocytów lub zarodków 45 lat. U mężczyzn założono górną granicę wieku do 55 lat. Z formalnego punktu widzenia, para musi pozostawać w związku, albo małżeńskim, albo we wspólnym pożyciu. W pewnych sytuacjach, takich jak dawstwo gamet lub zarodków, niezbędna może się okazać opinia psychologa.

Co z osobami korzystającymi wcześniej z in vitro?
W ostatnich latach niektóre pary miały możliwość korzystania z samorządowych programów dofinansowania do in vitro. One również będą mogły przystąpić do rządowego programu finansowania IVF. Program jest dostępny również dla osób posiadających już dzieci, jak i mających kriokonserwowane zarodki.

Jak zgłosić się do rządowego programu in vitro?
Pary zainteresowane rządowym programem mogą zgłaszać się do niego u realizatorów, czyli wybranych ośrodkach wspomaganej prokreacji. Wśród nich znajduje się też Klinika Bocian w Lublinie zlokalizowana przy ul. Relaksowej 26. Ośrodek zajmuje się diagnostyką i leczeniem niepłodności także za pomocą metod zapłodnienia pozaustrojowego. Realizatorami programu in vitro zostały także ośrodki Kliniki Bocian w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Warszawie. W sprawie refundacji kontaktować można się z nią telefonicznie z kliniką: +48 81 475 76 80. Aktualne informacje znajdują się też na stronie: https://klinikabocian.pl/klinika/dofinansowanie-in-vitro

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us