Reklama
Reklama

Wystartował Bieg Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny [ZDJĘCIA i WIDEO]

foto: materiał nadesłany foto: materiał nadesłany

Przy pomniku Dzieci Zamojszczyzny otworzono XXXI Czteroetapowy Bieg Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny. W uroczystości wzięli udział m.in. uczestnicy wysiedleń- Dzieci Zamojszczyzny, zawodnicy, przedstawiciele władz lokalnych, parlamentarzyści, miejscy radni, którzy złożyli kwiaty pod pomnikiem.

- „Nie czas uskarżać się na wojnę, okupację i to, co wyrządzili nam Niemcy- to już jest historia, nam udało się przeżyć […]. Zabieram dziś głos z prośbą do wszystkich tych, którzy w chwili obecnej w jakiś sposób pełnią rolę władzy, administracji, żeby nie zapomnieli o nas. Pamięć o takiej tragedii, która miała miejsce jedynie na Zamojszczyźnie, tego nie wolno zapomnieć żadnej partii, żadnej władzy- to by była hańba! ”- mówił Julian Grudzień prezes zamojskiego Okręgu Polskiego Związku byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych apelując również do mieszkańców regionu i osób wywodzących się z Zamojszczyzny, by pamiętały o upamiętnianych dziś wydarzeniach.

Uczestnicy uroczystości udali się następnie na Rynek Wielki, skąd Bieg oficjalnie wystartował. Bierze w nim udział około 120 osób. Oprócz Polaków są również zawodnicy z Ukrainy, Słowacji, Niemiec, Irlandii.

Do udziału w Biegu zgłosiły się również osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, osoby niewidome/niedowidzące, rolkarze.

Trasa Biegu prowadzi przez Zwierzyniec, Krasnobród, Skierbieszów. Rozpoczęcie poszczególnych etapów Biegu co roku poprzedzane jest złożeniem kwiatów przy pomnikach upamiętniających dramatyczne wydarzenia. Spotkania z żyjącymi Dziećmi Zamojszczyzny, wspólne uczestnictwo we Mszy Świętej i Wieczornicy na Zamojskiej Rotundzie, wszystko to sprawia, iż Bieg ma szczególny charakter: to nie tylko wydarzenie sportowe, ale również lekcja historii. Między innymi dlatego jest to jedyna tego rodzaju impreza biegowa w Polsce i w Europie.

Bieg potrwa do soboty.

Media

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us