Oszukana metodą "na pracownika banku"

foto: archiwum, materiał poglądowy foto: archiwum, materiał poglądowy

Oszust zadzwonił do mieszkanki gminy Komarów Osada i powiedział, że jest pracownikiem banku. Wyjaśnił, że na jej koncie wykryto podejrzane transakcje, aby je zablokować musi zainstalować program do zdalnej obsługi komputera. 36-latka uwierzyła rozmówcy i wykonała jego polecenia. Z jej rachunku zniknęło ponad 800 złotych. 

- Wczoraj 36-latka powiadomiła policjantów z Łabuń, że została oszukana. Opowiadając jak doszło do oszustwa powiedziała, że we wtorek zadzwoniła do niej kobieta, która mówiła ze wschodnim akcentem. Przedstawiła się jako pracownica banku i zapytała, czy potwierdza wykonaną na jej koncie transakcję. 36-latka zaprzeczyła, wtedy kobieta powiedziała, że sytuację należy wyjaśnić. W tym celu zadzwoni do niej inny pracownik banku. Tak też się stało. Rozmówca oznajmił, że jako pracownik banku otrzymał informację o próbie wykonania nieautoryzowanych transakcji na koncie 36-latki. Polecił jej zainstalować na komputerze program do zdalnej obsługi pulpitu, przeprowadził ją również przez proces konfiguracji. Nieświadoma oszustwa pokrzywdzona zgodnie z poleceniem odsyłała rozmówcy wszystkie smsy z kodami. Przekazała również numer karty płatniczej oraz swój PESEL. Po tym trwająca kilkadziesiąt minut rozmowa zakończyła się. - informuje Dorota Krukowska Bubiło, rzeczniczka zamojskiej policji. 

Następnego dnia pokrzywdzona otrzymała kolejny telefon, tym razem od prawdziwego pracownika banku. Rozmówca zapytał, czy potwierdza wykonaną z jej konta wypłatę przy użyciu karty na kwotę ponad 800 złotych. Kobieta zaprzeczyła, wówczas wyszło na jaw, że padła ofiarą oszusta.

36-latka zablokowała dostęp do konta i zgłosiła sprawę policjantom.

- Wyjaśniając mundurowym zaistniałą sytuację powiedziała, że rozmawiając z oszustem nic nie wzbudzało jej podejrzeń. Na telefonie wyświetlała się jej nazwa banku, w którym ma konto. Do tego banku należy również numer telefonu, z którego do niej dzwoniono. - informuje rzeczniczka.

1 komentarz

  • Justus
    Justus czwartek, 23 wrzesień 2021 18:54 Link do komentarza

    Instalowanie aplikacji do zdalnego zarządzania komputerem? To tak, jakby złodziejom oddać klucze od domu i powiedzieć kiedy nas nie będzie w środku!!! Co za krańcowa naiwność?

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us