Reklama

KGW Ruszów w półfinale ogólnopolskiego konkursu kulinarnego

foto: KGW Ruszów foto: KGW Ruszów

KGW Ruszów zdobyło trzecie miejsce w półfinale ogólnopolskiego konkursu kulinarnego Bitwa Regionów w Nałęczowie. Podbiło kubki smakowe jury daniem, którym nie powstydziłaby się ekskluzywna restauracja. To comber z sarny na poduszce z kulaszy w towarzystwie sosów tricolore: brązowego z prawdziwków, czerwonego z żurawiny i zielonego z hałajdy.

Konkurs odbył się w sobotę, 22 czerwca w Nałęczowie. Nasze uzdolnione panie z Ruszowa gotowały danie na żywo. Do półfinału konkursu dostały się jako jedyne z powiatu zamojskiego.

Półfinały konkursu odbywają się w ośmiu regionach Polski. Z każdego wyłaniany jest jeden półfinalista, który powalczy o zwycięstwo. KGW Ruszów brało udział w lubelskim.

Przygoda z Bitwą Regionów zaczęła się w marcu. Najpierw trzeba było zgłosić się do konkursu podając przepis i nazwę potrawy. Komisja spośród nadesłanych zgłoszeń wybrała jej zdaniem najbardziej obiecujące potrawy. Te wyselekcjonowane trafiły do półfinału. Lubelski, w którym wystartowały Panie z KGW Ruszów, odbył się właśnie w Nałęczowie.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us