Logo
Wydrukuj tę stronę

Pierwszy roztoczański wilk z obrożą GPS

Wilk z założoną obrożą, foto: Paweł Marczakowski ,źródło: http://roztoczanskipn.pl Wilk z założoną obrożą, foto: Paweł Marczakowski ,źródło: http://roztoczanskipn.pl

Pierwszy wilk z Roztoczańskiego Parku Narodowego jest monitorowany za pomocą obroży z systemem GPS. Nadajnik udało się założyć około 6-letniemu samcowi, którego specjaliści prowadzący badania wilków w RPN nazwali "Kosy".

W Roztoczańskim Parku Narodowym od 4 lat prowadzone są badania żyjących tam wilków i rysi. Obecnie prowadzone są prace, których celem jest odłowienie i zaopatrzenie niektórych osobników w obroże GPS/GSM.

"Kilka dni temu udało się założyć obrożę telemetryczną pierwszemu roztoczańskiemu wilkowi. Otrzymał ją rozmnażający się samiec z grupy rodzinnej wilków, która co roku wychowuje potomstwo w RPN. Kosy, bo tak go nazwaliśmy, jest zdrowym, bardzo dużym, około 6. letnim wilkiem. Po oznakowaniu obrożą wilk dołączył do swojej rodziny, czyli do partnerki, którą nazywamy Debra oraz ich zeszłorocznych szczeniąt." - informują specjaliści zajmujący się tym tematem w RPN. Jak zapowiadają, uzyskane dzięki nadajnikowi dane pozwolą lepiej poznać zachowania i wymagania przestrzenne grup rodzinnych wilków (wielkość terytoriów, miejsca rozrodu i wychowu młodych, aktywność dobową i sezonową, trasy wędrówek i wiele innych) i przede wszystkim umożliwią skuteczniejszą ochronę, nie tylko samego gatunku, ale też jego najistotniejszych siedlisk.


Redakcja serwisu ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczonych reklam, ogłoszeń i komentarzy. Zdjęcia i artykuły stanowią własność autora i są chronione prawem autorskim. Redakcja zastrzega sobie prawo do redagowania i skracania nadesłanych tekstów.
Copyright © ezamosc.pl