Pierwszy roztoczański wilk z obrożą GPS

Wilk z założoną obrożą, foto: Paweł Marczakowski ,źródło: http://roztoczanskipn.pl Wilk z założoną obrożą, foto: Paweł Marczakowski ,źródło: http://roztoczanskipn.pl

Pierwszy wilk z Roztoczańskiego Parku Narodowego jest monitorowany za pomocą obroży z systemem GPS. Nadajnik udało się założyć około 6-letniemu samcowi, którego specjaliści prowadzący badania wilków w RPN nazwali "Kosy".

W Roztoczańskim Parku Narodowym od 4 lat prowadzone są badania żyjących tam wilków i rysi. Obecnie prowadzone są prace, których celem jest odłowienie i zaopatrzenie niektórych osobników w obroże GPS/GSM.

"Kilka dni temu udało się założyć obrożę telemetryczną pierwszemu roztoczańskiemu wilkowi. Otrzymał ją rozmnażający się samiec z grupy rodzinnej wilków, która co roku wychowuje potomstwo w RPN. Kosy, bo tak go nazwaliśmy, jest zdrowym, bardzo dużym, około 6. letnim wilkiem. Po oznakowaniu obrożą wilk dołączył do swojej rodziny, czyli do partnerki, którą nazywamy Debra oraz ich zeszłorocznych szczeniąt." - informują specjaliści zajmujący się tym tematem w RPN. Jak zapowiadają, uzyskane dzięki nadajnikowi dane pozwolą lepiej poznać zachowania i wymagania przestrzenne grup rodzinnych wilków (wielkość terytoriów, miejsca rozrodu i wychowu młodych, aktywność dobową i sezonową, trasy wędrówek i wiele innych) i przede wszystkim umożliwią skuteczniejszą ochronę, nie tylko samego gatunku, ale też jego najistotniejszych siedlisk.

1 komentarz

  • Monty
    Monty środa, 30 styczeń 2019 23:32 Link do komentarza

    I w końcu będzie dokładnie wiadomo - jakie są zwyczaje, terytoria naszych wilków. Ciekawe co ile minut nadajnik daje sygnał do stacji , czy obroża po utracie mocy baterii sama odłączy się od wilka i na ile czasu wystarczy? Z tych sygnałów utworzy się ciekawa mapa jego pobytu.
    Nie trzeba będzie szukać tropów w zimie i słuchać dziwnych opowieści ludności - co to oni widzieli. Takie badania z GPS-em są dokładne i szybkie.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us