Reklama
Reklama

Hrebenne: Specyfiki z niedźwiedzia na granicy

foto: KAS, materiał nadesłany foto: KAS, materiał nadesłany

Kosmetyki do pielęgnacji skóry zawierające substancje pochodzące z chronionych gatunków zwierząt zarekwirowali na granicy z Ukrainą funkcjonariusze służby celno-skarbowej. Do zdarzenia doszło 9 maja na przejściu granicznym w Hrebennem.

70 opakowań kremów wyprodukowanych m.in. z tłuszczu niedźwiedzia - okazu zagrożonego wyginięciem, chronionego przepisami międzynarodowej Konwencji Waszyngtońskiej CITES - wwoził na teren Unii Europejskiej pochodzący z Ukrainy 21-latek.

Funkcjonariusze służby celno-skarbowej przypominają, że na legalny przewóz przez granicę okazów CITES lub wyrobów z nich wykonanych potrzebne są odpowiednie dokumenty i zezwolenia. Mężczyzna takowych nie posiadał. Twierdził, że nie wiedział co przewozi. Miał rzekomo otrzymać zlecenie dostarczenia „jakiegoś towaru” na Słowację i nie wnikał, jaki to towar.

Przeciwko 21-latkowi wszczęto postępowanie karne skarbowe. Mężczyzna odpowie za naruszenie przepisów Ustawy o ochronie przyrody. Sprawę prowadzi komórka dochodzeniowo śledcza z Zamościa.

Co roku funkcjonariusze przejmują na granicy lądowej i lotniskach tysiące wyrobów wykonanych z zagrożonych wyginięciem gatunków fauny i flory, w tym farmaceutyki, kremy, balsamy itp. I chociaż trudno znaleźć wiarygodne przesłanki wskazujące na skuteczność takich specyfików, cieszą się one niesłabnącą popularnością. Osoby wierzące w cudowną moc tych medykamentów często nie zdają sobie sprawy, że ich wyprodukowanie wiąże się z ogromnym cierpieniem zwierząt. Bardzo drastyczny sposób pozyskiwania żółci niedźwiedzi w Chinach ujawniło swego czasu Światowe Towarzystwo Ochrony Zwierząt. Obrońcy zwierząt alarmowali, że niedźwiedzie trzymane są pojedynczo w ciasnych klatkach, zazwyczaj tak małych, że nie mogą w nich usiąść ani stać. Rozmiar klatki pozwala im jedynie leżeć niemal w bezruchu. Niedźwiedziom wszczepia się w żołądek dreny i w ten sposób codziennie upuszcza żółć. Los zwierząt, które cierpią z powodu niegojących się ran, chorób i bezczynności jest tym bardziej okrutny, że przeciętnie niedźwiedzie wegetują w ten sposób ok. 10 lat.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us