Reklama
Reklama

76. lat temu rozpoczęła się Akcja Reinhardt - zagłada Żydów

Miejsce Pamięci i Muzeum w Bełżcu, foto: archiwum Miejsce Pamięci i Muzeum w Bełżcu, foto: archiwum
17 marca 1942 do obozu zagłady w Bełżcu przybyły dwa duże transporty Żydów z gett w Lublinie i we Lwowie. Zapoczątkowało to Akcję Reinhardt, czyli zaplanowaną przez Niemców zagładę Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa. W poniedziałek - 19 marca - w miejscu kaźni (obecnie jest tam Miejsce Pamięci i Muzeum) odbędą się uroczystości upamiętniające te tragiczne wydarzenia.

Obchody rozpoczną się o godzinie 12.00 montażem słowno-muzycznym zatytułowanym "Niech oni wszyscy pamiętają…". Przedstawienie nawiązujące tematyką do losów ludności żydowskiej w okresie Holokaustu wykonają uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie.

Na zakończenie uroczystości jej uczestniczy oddadzą hołd pomordowanym, składając wieńce i zapalając znicze w Niszy Ohel.

Niemiecki obóz zagłady w Bełżcu funkcjonował od marca do grudnia 1942 roku. W tym czasie zamordowano w nim około 450 tysięcy osób, przede wszystkim polskich Żydów, ale także obywateli żydowskich z Niemiec, Austrii, Czech i Słowacji.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Narzędzia

Follow Us

Reklama

ezamosc.pl

Polecamy

Sekcje