Reklama
Reklama

Radecznica: Uroczysty pogrzeb „Jara” i „Eama”

Major Marian Pilarski „Jar" (na zdj. z lewej) i podporucznik Stanisław Bizior „Eam" (na zdj. z prawej), foto: IPN Lublin Major Marian Pilarski „Jar" (na zdj. z lewej) i podporucznik Stanisław Bizior „Eam" (na zdj. z prawej), foto: IPN Lublin

W najbliższą sobotę odbędą się uroczystości pogrzebowe mjr. Mariana Pilarskiego „Jara” i ppor. Stanisława Biziora „Eama”. To tzw. żołnierze niezłomni, straceni 4 marca 1952 r. w podziemiach lubelskiego zamku.

Szczątki żołnierzy zostały wydobyte z anonimowej mogiły na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie, gdzie spoczywały od ponad 60 lat. Na początku tego roku zostały wydobyte i zidentyfikowane w Zakładzie Medycyny Sądowej w Lublinie.

Mjr. Marian Pilarski i ppor. Stanisław Bizior pochowani zostaną z honorami w krypcie Bazyliki ojców Bernardynów w Radecznicy. Miejsce pochówku jest symboliczne, bo w tej świątyni  schronienie znajdywało wielu żołnierzy niezłomnych, w tym także „Jar” i „Eam”. Radecznica była miejscem, gdzie funkcjonował sztab - działającego w latach 1948 - 1950 - II Inspektoratu zamojskiego AK, który z uwagi na dużą liczbę członków, jak i rozległą siatkę współpracowników był ewenementem na mapie polskiego powojennego podziemia niepodległościowego.

Pogrzeb poprzedzi wystawienie trumien ze szczątkami „Jara” i „Eama” w miejscach ściśle związanych z ich działalnością. 13 października szczątki zostaną przewiezione z Zakładu Medycyny Sądowej w Lublinie do kościołów w Sitańcu, Zamościu, Tyszowcach i Mokrymlipiu.

Dzień później odbędzie się uroczysty pogrzeb w bazylice św. Antoniego w Radecznicy. Msza w intencji bohaterów rozpocznie się o 11.00. Uroczysty pochówek zaplanowano na 12:30.

Poniżej szczegółowy program.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us