Reklama
Reklama

Pilot z Zamojszczyzny wygrał plebiscyt brytyjskiego Muzeum RAF

Franciszek Kornicki wygrał plebiscyt na bohatera przyszłorocznej wystawy na stulecie RAF, foto: http://www.telegraph.co.uk Franciszek Kornicki wygrał plebiscyt na bohatera przyszłorocznej wystawy na stulecie RAF, foto: http://www.telegraph.co.uk

Franciszek Kornicki, pochodzący z Wereszyna (wsi w powiecie hrubieszowskim), zwyciężył w plebiscycie Muzeum Królewskich Sił Powietrznych i dziennika "The Telegraph" na bohatera przyszłorocznej wystawy na stulecie RAF. To ostatni żyjący dowódca polskiego dywizjonu lotnictwa z II wojny światowej. W ubiegłym roku świętował 100 urodziny.

Przypomnijmy, Muzeum Royal Air Force przygotowuje specjalną ekspozycję na przyszłoroczne obchody 100-lecia istnienia brytyjskiego lotnictwa. Pracownicy muzeum i historycy przygotowali listę 11 osób zasłużonych dla RAF, na której znalazł się m.in. Franciszek Kornicki. Zorganizowano też plebiscyt i zapytano internautów o najbardziej zasłużonego pilota samolotu Spitfire.
 
Kornicki zdobył aż 325 tysięcy głosów, to szesnaście razy więcej niż wszyscy pozostali rywale łącznie. Dzięki zwycięstwu, sylwetka polskiego pilota zostanie umieszczona na wystawie, na zaszczytnym miejscu, obok modelu myśliwca Spitfire.

Franciszek Kornicki urodził się w 1916 roku w Wereszynie pod Hrubieszowem. Skończył gimnazjum w Hrubieszowie, następnie Szkołę Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie (ukończył ją z trzecią lokatą na 173 absolwentów). Później służył w 162 Eskadrze Myśliwskiej, w składzie której walczył we wrześniu 1939 r. Podczas II wojny światowej dowodził m.in. Dywizjonami 308 i 317 Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Po wojnie zdecydował się pozostać w Wielkiej Brytanii. Był majorem Royal Air Force.

Został wyróżniony Virtuti Militari, najwyższym wojskowym odznaczeniem w Polsce.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us