Reklama
Reklama

„Obiektyw na flagę” w Galerii Nadszaniec

foto: materiał nadesłany foto: materiał nadesłany
Otwarcie wystawy połączonej z wręczeniem medali i nagród w II Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Obiektyw na flagę” odbyło się w Galerii Nadszaniec. Laureatką konkursu została praca Moniki Stachnik-Czapli z Krakowa - „Nie gniewaj się na mnie Polsko”(02.05.)

Ogółem w konkursie wzięło udział 66 autorów, którzy nadesłali 186 zdjęć. Warunki regulaminu spełniało 157 zdjęć przysłanych przez 57 autorów. Na wystawę, której wernisaż odbył się w Dniu Flagi RP zakwalifikowano 48 prac 43 autorów.

Jury konkursu w składzie :
Stanisław Orłowski – ZPAF, ZGF GT, honorowy FKRP - przewodniczący;
Mirosław Chmiel – AFRP, członek zarządu FKRP, ZGF GT;
Henryk Szkutnik – Członek ZPAP, ZGF GT;
Marek Kwiecień – PTW;
Rafał Górski – ZDK, ZGF GT
po zapoznaniu się z pracami zgłoszonymi na konkurs postanowiło przyznać następujące nagrody:
I nagroda: Złoty medal Fotoklubu RP oraz nagroda rzeczowa dla Moniki Stachnik-Czapla z Krakowa za pracę „Nie gniewaj się na mnie Polsko’,’
II nagroda: Srebrny medal Fotoklubu RP oraz nagroda rzeczowa dla Katarzyny Gritzmann z Starachowic za pracę „bez tytułu’’,
III nagroda: Brązowy medal Fotoklubu RP oraz nagroda rzeczowa dla Wiesława Jabłońskiego z Zamościa za pracę „bez tytułu”.
W konkursie przyznano także równorzędne wyróżnienia dla: Marka Bednarza z Koniakowa za pracę „bez tytułu’’ oraz Artura Ostafina z Trzebunia za pracę „bez tytułu’’.
Nagrody specjalne otrzymali: Krzysztof Zając z Kielc i Rafał Korban z Warszawy.

W galerii pokonkursowej swoje prace prezentują: Grażyna Adamczyk – Lublin, Andrzej Alicki – Białystok, Olga Cegielska – Krzepice, Wojciech Domagała – Kielce, Andrzej Dragan – Poznań, Anatolij Dzhygyr – Yastrubenka (Ukraina), Paweł Ferenc – Nowy Sącz, Michał Gągała – Kłomnice, Adam Jakubowski – Białystok, Agnieszka Janucka – Popiołek – Szczecin, Marek Jóźków – Koszalin, Janusz Jurek – Ostrów Wielkopolski, Natalia Kalinowska – Księżno, Anna Klinkosz – Koszalin, Paweł Koniarski – Jastrzębie Zdrój, Andrzej Kosikowski – Ostrowiec Świętokrzyski, Volodymyr Krehovetskyy - Chernivtci (Ukraina), Aleksandra Karzan – Niedźwiedź, Karol Krzemiński – Iłów, Stepan Kucheriavyj - Lwów (Ukraina), Emmanuela Kushniruyk – Chernivtci (Ukraina), Anna Kwiatkowska – Zamość, Nijole Paskauskiene – Ukmerge (Litwa), Katarzyna Pawelec – Bełchatów, Grzegorz Pawlak – Lublin, Liwia Pawłowska – Wągrowiec, Anna Ramos – Zielona Góra, Bartłomiej Sikora – Nowy Sącz, Ewa Siwiecka – Marki, Kateryna Voloshchuk – Chernivtci (Ukraina), Radek von Hirschberg – Warszawa, Aleksandra Wilczyńska – Tychy, Sandra Wróblewska – Bydgoszcz, Jarosław Zadora – Rybnik, Dagmara Zielonka – Warszawa, Mariusz Zub – Zamość.

II Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny „Obiektyw na flagę” po sukcesie I edycji, ponownie cieszył się dużą popularnością ze względu na bardzo wdzięczny temat i fakt, iż flaga Polski jest nam coraz bardziej bliska, także ze względu na ustanowiony w 2004 roku 2 maja Dniem Flagi RP. Zdjęcia zaprezentowane na wystawie w Galerii Nadszaniec są niezwykle interesujące. Autorzy wykazali się oryginalnością i nietuzinkowym podejściem do tematu.

-Każdy temat to jest pole do interpretacji. Flaga też jest fajnym obiektem do fotografowania. I jak widać po zdjęciach, ich autorzy, zinterpretowali to w przeróżny sposób. W konkursie nie było ograniczenia, że to chodzi o naszą flagę. Ale także flagi miast, chorągwie, bandery. Flaga została potraktowana bardzo szeroko. Będzie ten konkurs kontynuowany. Mam nadzieję, że będzie jeszcze więcej zdjęć. Nie dotarli wszyscy laureaci, bo czasem są to znaczące odległości. Są na wystawie zdjęcia zarówno z Gdańska jak i z Krakowa, ale też ze Szczecina, Warszawy i Białegostoku. Jest to jedyny tego typu konkurs w Polsce – podkreślił Mirosław Chmiel, prezes Zamojskiej Grupy Fotograficznej Grupa Twórcza.

***

-Polska flaga była inspiracją dla miłośników fotografii. Czy ten fakt Pana cieszy? – pytamy płk Marka Kwietnia, wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego, Ambasadora “Dobrej Flagi”.

płk Marek Kwiecień: -Na najpopularniejszy symbol państwowy Rzeczypospolitej „biało-czerwonej”. Cieszy, bo zainteresowanie jest duże. A z drugiej strony, samo przestrzeganie reguł eksponowania flagi daje jeszcze wiele do myślenia. W związku z tym, mamy taki edukacyjny wymiar tego Dnia Flagi, właśnie nawet i przez fotografię, którą zaproponowała Zamojska Grupa Fotograficzna Grupa Twórcza. Jest to doskonała forma porozmawiania o fladze biało-czerwonej, o jej podnoszeniu, opuszczaniu i eksponowaniu.

-Rozumiem, że mamy z tymi pojęciami pewien problem?

płk Marek Kwiecień: -Zwykle, w powszechnym przekazie mamy: flagę ściągamy, wciągamy i wywieszamy. Nawet na tych hasztagach pojawiających się dzisiaj w mediach społecznościowych, w różnego typu grafikach jest: „Wywieś flagę”. Nie, to błędne pojęcie, powielane z dnia na dzień. Flagę się eksponuje. A na maszt flagę się podnosi i potem opuszcza. Te trzy pojęcia dotyczące flagi powinny się pojawiać w przestrzeni publicznej.

-Czy ten mocny akcent na naszą flagę zauważalny jest bardziej w ostatnich latach, po ustanowieniu Dnia Flagi RP?

płk Marek Kwiecień: - W zamyśle Leszka Radziewicza, który był pomysłodawcą w 2004 roku by uchwalono Dzień Flagi, aby nie tyko ją eksponowano, ale także odnoszono się do niej z szacunkiem. I ten Dzień zaczyna spełniać swoją rolę. Ale jest także dużo nieporozumień – flaga a barwy narodowe. Dla przeciętnego obywatela to jest to samo. Nie, flaga biało-czerwona to jest płat materiału o równych pasach bieli i czerwieni, ale o proporcjach 5:8. I to jest ten wyznacznik każdej polskiej flagi.

- To „świętość”.

płk Marek Kwiecień: -To „świętość” jeśli mówimy o fladze. Natomiast biało-czerwona bez tych ograniczeń proporcyjnych jest barwami narodowymi. I to jest ta formuła. Taki konkurs zdecydowanie przyczynia się do promowania naszej flagi. Prawdopodobnie III edycja tego konkursu będzie miała wymiar międzynarodowy. I nie będzie chodziło tylko o biało-czerwoną, ale i o samorządowe i flagi innych państw. Odzew był niesamowity, bo prace napłynęły z całej Polski i także z zagranicy.

- Aktualnie zauważalne jest ogromne eksponowanie flagi Ukrainy.

płk Marek Kwiecień: - Tak, i jak Ukraina dba o swoje symbole narodowe. Mała uwaga. Każdemu serducho szybciej bije, gdy widzi przekaz z Ukrainy i nawet wyeksponował by flagę niebiesko-żółtą. Ale nie w tym rzecz. Trochę się zagalopowaliśmy – będę bardzo uczciwie podchodził do problemu. Nie może być tak, żeby rezygnować ze swojego symbolu państwowego, jak na przykład prezydent Warszawy, gdzie na jego urzędzie, już od miesiąca powiewa flaga ukraińska. To jest nie do przyjęcia. Wszystkie elementy solidarności z tym narodem – tak, ale tu przesadzamy. Świętowanie dnia wejścia Polski do Unii Europejskiej dla niektórych polegało na zdjęciu z auta naszej flagi i eksponowanie unijnej. Natomiast kokarda narodowa w prawidłowej formule to „serce” czerwone, na zewnątrz biały kolor. Winna być przypięta tylko nad sercem, a nie dowolnie.

II Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny „Obiektyw na flagę” odbywał się pod patronatem honorowym Prezydenta miasta Zamość i Fotoklubu RP Stowarzyszenie Twórców. Organizatorami byli: Zamojski Dom Kultury, Zamojska Grupa Fotograficzna Grupa Twórcza i Polskie Towarzystwo Weksylologiczne.

Pokonkursowa wystawa w Galerii Nadszaniec Zamość ul. Łukasińskiego 2 czynna będzie do 6.06.2022 roku. Zapraszamy!

foto: Wiesław Jabłoński, Bogdan Cabaj

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us