Reklama

Rozdano nagrody 8. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” Wyróżniony

Zdzisław Cozac, foto: materiał naesłany Zdzisław Cozac, foto: materiał naesłany

Zakończył się 8. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”. W bieżącej edycji nagrody główne oraz statuetkę „Zamość Perła Renesansu” przyznano w 3 kategoriach. Najlepszym filmem dokumentalnym o tematyce historycznej został obraz Zdzisława Cozaca „Z otchłani pradziejów”.

W kategorii najlepszy film animowany statuetka powędrowała do twórców filmu „Marian na wojnie. Animowana historia Mariana Walentynowicza” w reżyserii Agaty Mianowskiej. W kategorii reportaż filmowy nagrodę otrzymał „Najpiękniejszy widok okna” autorstwa Marii Pisarek. Nagrody przyznało jury w składzie: Paweł Woldan, Stanisław Królak, Leszek Wiśniewski.

Decyzją organizatorów Grand Prix za wybitne zasługi dla polskiej kinematografii historycznej odebrała Maria Dłużewska - reżyserka, scenarzystka, aktorka, dziennikarka, laureatka wielu nagród filmowych i odznaczeń państwowych.

Festiwalowa publiczność za najlepszy film 8. „Spotkań z historią” uznała dokument "Obrońcy Poczty" w reżyserii Damiana Lu Wenty.

Jury przyznało następujące wyróżnienia:

- w kategorii film dokumentalny
„Ostatni bój”, reż. Grzegorz Gajewski
„Obrońcy poczty”, reż. Damian Lu Wenta
„Oto człowiek – rzecz o Henryku Sławiku i Jozsefie Antallu”, reż. Adam Kraśnicki
„Nie tylko Enigma – opowieść o służbach wywiadowczych polskiego podziemia”, reż. Magdalena Kołodziejczyk, Rafał Kołodziejczyk

- w kategorii reportaż filmowy:
„Stefan Bryła. Wielcy Polacy – nieznani wynalazcy’, reż. Kamil Niesłony, Maciej Marmola

- w kategorii film animowany:
„Rodzinne Skarby’, reż. Joanna Polak, Daria Kopiec

Nowością tegorocznej edycji Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” jest przyznanie wyróżnień w kategorii zdjęcia oraz montaż. Wyróżnieni zostali: Michał Jarosiński za zdjęcia do filmu „Moja Solidarność”, reż. Sławomir Koehler; Krzysztof Miller za zdjęcia do filmu „Oto człowiek – rzecz o Henryku Sławiku i Jozsefie Antallu”, reż. Adam Kraśnicki oraz Amadeusz Andrzejewski za montaż filmu „Obrońcy Poczty”, reż. Damian Lu Wenta.

Nagrody i wyróżnienia zostały wręczone podczas uroczystej Gali Finałowej 8. Zamojskiego Festiwalu Filmowego - 22 sierpnia 2020 w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu. Wydarzenie uświetnił koncert Łukasza Jemioły.

Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” to ważne i jedyne w Polsce wydarzenie prezentujące najnowsze produkcje dokumentalne. Biorą w nim udział wybitni przedstawiciele świata filmu - z kraju i z zagranicy. "Spotkania z historią" to wydarzenie, które pozytywnie wpływa na budowanie tożsamości narodowej, skłania do poszukiwania prawdy historycznej, stwarza przestrzeń dialogu i dyskusji oraz umożliwia wspólne wskrzeszanie pamięci o momentach ważnych w dziejach Polski. W konkursie rywalizują twórcy, których dokonania już dziś wyznaczają nowe kierunki dokumentu historycznego.

Organizatorami 8. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” są: Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu, Miasto Zamość, Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A.

1 komentarz

  • AW
    AW poniedziałek, 24 sierpień 2020 15:53 Link do komentarza

    Niesamowite. P. Marek Gajewski nie dostał żadnej nagrody ? Oj nieładnie. Taki fachman

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us