Logo
Wydrukuj tę stronę

Na prośbę mieszkańców gminy

foto: foto:

Album z unikatowymi zdjęciami wykonanymi w latach 1940-1946 przez Teodozję i Wincentego Podolaków ponownie jest dostępny. Gmina Skierbieszów zdecydowała się na dodruk tej publikacji z 2018 roku. Przypomnijmy. Owe archiwalne fotografie wykonano w gminie Skierbieszów oraz w okolicznych miejscowościach.

Książka, która została napisana i przygotowana przez Bogdana Nowaka i Adama Gąsianowskiego składa się z ponad 350 stron wydanych na kredowym papierze. Zamieszczono w niej ok. 600 czarno-białych zdjęć. Publikacja opowiada o dziejach zamojskich włościan od połowy XIX wieku, historii oraz fotograficznej pasji uzdolnionej rodziny Podolaków (a także losach innych rodów z gminy Skierbieszów), niemieckiej akcji pacyfikacyjno-wysiedleńczej podczas II wojny światowej oraz m.in. zagładzie Żydów ze Skierbieszowa i Kalinówki. Ponadto dowiemy się z niej w jaki sposób przebiegał rozwój fotografii na Zamojszczyźnie.

Wstęp do książki napisał dr Jarosław Pałka, pracownik warszawskiego Domu Spotkań z Historią, autor kilku cenionych książek i wielu artykułów naukowych oraz Stanisław Sokal, wójt Skierbieszowa. On także zdecydował ostatnio o dodruku tej publikacji.

- Album cieszy się naprawdę dużym zainteresowaniem. W 2018 r. wydaliśmy go w nakładzie 1 tys. egzemplarzy. Był rozdawany osobom, które interesują się niezwykłymi dziejami naszej gminy oraz historią fotografii na Zamojszczyźnie. Nakład szybko się jednak wyczerpał. Stąd decyzja o dodruku. Stało się to głównie na prośbę mieszkańców naszej gminy - podkreśla wójt Stanisław Sokal. - Dlatego chcemy, żeby ta publikacja teraz trafiła głównie do ich rąk.

Album nadal będzie udostępniany bezpłatnie.

Link do prezentacji portretów wykonanych podczas II wojny światowej przez Teodozję i Wincentego Podolaków: https://drive.google.com/file/d/1swuPzf7d-cJ6fmOMeeWOOZqegIVEYkDM/view

 


Redakcja serwisu ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczonych reklam, ogłoszeń i komentarzy. Zdjęcia i artykuły stanowią własność autora i są chronione prawem autorskim. Redakcja zastrzega sobie prawo do redagowania i skracania nadesłanych tekstów.
Copyright © ezamosc.pl