Reklama
Reklama

55 lat Zamojskiego Domu Kultury

Otwarcie Powiatowego Domu Kultury, 1964 r., fot. Stanisław Orłowski, neg. W8.343, przemawia Przewodniczący MRN Eugeniusz Zgnilec, obok Danuta Dziuńko (vice) Otwarcie Powiatowego Domu Kultury, 1964 r., fot. Stanisław Orłowski, neg. W8.343, przemawia Przewodniczący MRN Eugeniusz Zgnilec, obok Danuta Dziuńko (vice)

W roku bieżącym Zamojski Dom Kultury obchodzi 55 lat istnienia. Placówka działa w Zamościu od listopada 1964 roku.

W lipcu 1964 roku podjęto uchwałę o powołaniu Powiatowego Domu Kultury. Budynek domu kultury w Zamościu to adaptacja projektu domu kultury firmy „Miastoprojekt” Stolica – Północ Specjalistyczne Przedsiębiorstwo Projektowania Budownictwa Miejskiego w Warszawie. Jego „bliźniak” to Tomaszowski Dom Kultury. Uroczyste otwarcie nastąpiło 3 listopada 1964 roku. Przed budynkiem została ustawiona rzeźba przedstawiająca rybaka ciągnącego sieci autorstwa Eugeniusza Pola. Powiatowy Dom Kultury działał w latach 1964-1975. W roku 1966 otwarto w PDK kino „Padwa”. Zaplecze kadrowe na początku działalności stanowiło 5 pracowników merytorycznych i 5 administracyjnych. Rokrocznie PDK się rozwijał poszerzając swoja ofertę. Przy PDK działały między innymi Chór Ziemi Zamojskiej, Teatr Ziemi Zamojskiej, kluby filatelistów, kolekcjonera, seniora, czy Klub Miłośników Wielkiej Przygody.

W roku 1975 w wyniku reformy administracyjnej Powiatowy Dom Kultury zyskał miano Wojewódzkiego. Ta zmiana spowodowała poszerzenie zakresu działalności już Wojewódzkiego Domu Kultury – nie tylko w mieście Zamość i powiecie zamojskim, ale także WDK sprawował merytoryczną opiekę nad gminnymi i wiejskimi domami i ośrodkami kultury. Czas WDK to czas rozwoju kultury w całym województwie zamojskim. Rok 1976 to pierwsze Zamojskie Lato Teatralne – wydarzenie, które już na stałe wpisało się w kulturalny kalendarz Zamościa. W roku 1977 zostaje zorganizowany pierwszy Kiermasz i Konkurs Wielkanocny, który do dnia dzisiejszego cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców Zamościa. WDK przez blisko 25 lat organizował i współorganizował wiele wydarzeń kulturalnych nie tylko dla mieszkańców województwa zamojskiego, ale i ogólnopolskich (np. Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Świat Moich Marzeń”).

Pod obecną nazwą Zamojski Dom Kultury funkcjonuje od 1999 roku, kiedy to Wojewódzki Dom Kultury połączono z Zamojskim Ośrodkiem Kultury. Dzisiaj ZDK to pięć działów: Artystyczno-Organizacyjny, Marketingu, Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”, Administracyjno-Techniczny i Finansowo-Kadrowy. Zamojski Dom Kultury z roku na rok prężnie się rozwija, prezentując szeroką ofertę warsztatów, spotkań, wydarzeń kulturalnych, zarówno w budynku jak i na terenie Miasta Zamość, dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Informacje o aktualnych wydarzeniach można znaleźć na www.zdk.zamosc.pl oraz na facebooku/Zamojski Dom Kultury.

Foto: Próba spektaklu „Folwark Zwierzęcy” z roku 1990, XV Zamojskie Lato Teatralne; na zdjęciu Jan Machulski z aktorami, fot. archiwum ZDK

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us