Reklama
Reklama

Akademia Zamojska - wystawa fotografii Mirosława Chmiela

foto: materiał nadesłany foto: materiał nadesłany

"Akademia Zamojska 2019" - to dokumentacja fotograficzna, przedstawiająca stan budynku przed oddaniem go do rewitalizacji. Zdjęcia wykonał Mirosław Chmiel, pasjonat fotografii i założyciel Zamojskiej Grupy Fotograficznej.

Na wystawie zaprezentowana jest tylko część materiału fotograficznego zgromadzonego podczas realizacji projektu. Dokumentacja fotograficzna w wersji elektronicznej zostanie przekazana w całości do zbiorów Muzeum Zamojskiego a drugi komplet do Archiwum Państwowego w Zamościu. Powstały materiał zdjęciowy, o dużych wartościach artystycznych, dokumentalnych i historycznych, w przyszłości może posłużyć do opracowań historycznych i być wykorzystany jako ilustracje do wydawnictw o Akademii Zamojskiej. Na założonej stronie „Akademia Zamojska” na fb. można obejrzeć większość zdjęć wykonanych podczas realizacji projektu.

Otwarcie wystawy 6 grudnia, godz. 16.00 w Muzeum Zamojskim przy ul. Ormiańskiej 24. 

Mirosław Chmiel – artysta fotografik AFRP, Członek Rzeczywisty Fotoklubu RP Stowarzyszenia Twórców. Kurator galerii fotografii Galeria Mała w ZDK oraz wystaw w Hotelu Mercure, Morandówce i Arte Hotel. W 1976 z grupą pasjonatów fotografii założył Zamojską Grupę Fotografików. Grupa działa obecnie pod nazwą Zamojska Grupa Fotograficzna Grupa Twórcza. Organizator, komisarz i konsultant na wielu plenerach fotograficznych oraz kurator wielu wystaw. Autor ponad 50 wystaw indywidualnych i uczestnik ok. 200 wystaw zbiorowych. W 2018 r. otrzymał medal Za Zasługi dla Fotografii Polskiej.

Akademia Zamojska – uczelnia założona w 1594 roku przez Jana Zamoyskiego. Zorganizowana przez Szymona Szymonowica dla studentów z Polski i Litwy,działała do likwidacji w 1784 przeprowadzonej przez Austriaków. Była pierwszą prywatną uczelnią a trzecią – po krakowskiej (1364) i wileńskiej (1578), uczelnią w Rzeczypospolitej. Okres jej świetności przypadał na przełom XVI i XVII wieku. Później stopniowo podupadała. W 1784, zamieniono ją w liceum. Dzisiejszy skromny wygląd Akademii został jej nadany w I poł. XIX wieku. Skuto wtedy m.in. ozdobne gzymsy, portale, obramienia okienne, dekoracyjny fryz oraz zamurowano arkady na dziedzińcu. Zachowała jednak charakterystyczną formę, o niemal identycznych wymiarach każdego boku, z wewnętrznym dziedzińcem.

1 komentarz

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us