Logo
Wydrukuj tę stronę

Konferencja „Człowiek w kręgu współczesnej kultury” [ZDJĘCIA]

foto: materiał nadesłany foto: materiał nadesłany

21 listopada w sali Consulatus zamojskiego ratusza odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Człowiek w kręgu współczesnej kultury”, zorganizowana przez Uczelnię Państwową im. Szymona Szymonowica w Zamościu, Zamojską Radę Kobiet oraz Urząd Miasta Zamość.

Konferencję otworzyli: rektor UPZ dr hab. Andrzej Samborski i zastępca Prezydenta Miasta Zamościa Małgorzata Bzówka.

Konferencja została podzielona na trzy panele. Pierwszy z nich nosił tytuł "Współczesne przejawy życia społecznego". W jego trakcie referaty zaprezentowali: ks. dr Rafał Pastwa z KUL, redaktor „Gościa Niedzielnego” („Zjawisko polaryzacji i przemocy w dobie nowych mediów”), dr inż. Bożena Niemczuk z Zakładu Pedagogiki UPZ („Rodzina z problemem alkoholowym”), studentki pedagogiki w UPZ: Monika Pasieczna („Przemoc w rodzinie”) i Agnieszka Żuk („Starzenie się społeczeństwa”) oraz mgr Lidia Stanisławek z Zamojskiej Rady Kobiet („W poszukiwaniu wartości młodego człowieka”).

Drugi panel poświęcony był „Problemom emocjonalnym współczesnego człowieka”. Panel rozpoczęła Donna Breen z MA w Irlandii („Mental health problems of young people”). - Jako doradczyni i terapeutka spotykam się z problemami młodych ludzi na co dzień. Są to przede wszystkim objawy lęków i depresji. Związane jest to z wpływem mediów społecznościowych na dzisiejszą młodzież. Młodzi ludzie uciekają do Internetu, tym samym odłączając się od świata zewnętrznego. To sprawia, że popadają w takie problemy, jak depresja, czy lęk. Z mojego doświadczenia wiem, że takie problemy mogą zacząć się u dzieci małych już w wieku 5 lat. Dzieci spędzają bowiem coraz więcej czasu patrząc w ekrany telewizorów, monitory komputerów czy smartfony, zamiast spędzać czas z bliskimi. Oglądają często filmy i grają też w komputerowe gry pełne przemocy – mówiła prelegentka i tłumaczyła, że lekarstwem na takie sytuacje jest przede wszystkim kontakt z rodziną i rówieśnikami oraz budowanie emocjonalnych relacji. Następnie o tym, czym jest cyberbullying mówiła Paulina Szwed, studentka filologii angielskiej UPZ. Tę część konferencji zakończono wystąpieniem pt. „Mózg a cyfrowe narkotyki” dr inż. Agaty Waszek z Zakładu Pedagogiki UPZ.

Ostatnia część konferencji dotyczyła „Aktualnych wyzwań cywilizacyjnych”. Swoje referaty przedstawiły: dr Irena Kurzępa z Zakładu Pedagogiki UPZ i członkini Zamojskiej Rady Kobiet („Dążenie do szczęścia”), Teresa Jaskulska, prezes Fundacji Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Potrzebujących Pomocy „Otwórzmy swoje serca” w Zamościu („Status osób niepełnosprawnych w świetle wyzwań współczesnej kultury życia”), dr Halina Iwańczyk z Zakładu Pedagogiki UPZ („Człowiek w kulturze instant”).

Na zakończenie każdej części konferencji odbywała się dyskusja, podczas której uczestnicy poruszali najważniejsze ich zdaniem problemy.

DSC06260.JPG DSC06263.JPG DSC06278.JPG

DSC06300.JPG DSC06306.JPG DSC06309.JPG

DSC06317.JPG DSC06319.JPG DSC06323.JPG

DSC06325.JPG


Redakcja serwisu ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczonych reklam, ogłoszeń i komentarzy. Zdjęcia i artykuły stanowią własność autora i są chronione prawem autorskim. Redakcja zastrzega sobie prawo do redagowania i skracania nadesłanych tekstów.
Copyright © ezamosc.pl