Reklama

V Przegląd Fotografii Zamojskiej. Wycofano przyznanie pierwszej nagrody

foto: Ewa Bijak (wyróżnienie) foto: Ewa Bijak (wyróżnienie)

Organizatorzy V Przeglądu Fotografii Zamojskiej wycofali przyznanie pierwszej nagrody za zdjęcie "Modlitwa" Andrzeja Mikulskiego. Powodem tej decyzji było niespełnienie warunków regulaminu.

Jak poinformował nas Mirosław Chmiel z Zamojskiej Grupy Fotograficznej (organizator wydarzenia), zdjęcie nie spełniało warunków regulaminu, gdyż osoby sfotografowane nie wyraziły zgody na upowszechnienie ich wizerunku.

 

8 komentarzy

 • Tomek
  Tomek niedziela, 05 maj 2019 14:59 Link do komentarza

  Może trzeba jeszcze raz porozmawiać z tymi krowami.

 • palant
  palant niedziela, 05 maj 2019 15:44 Link do komentarza

  Jak bezczelnym trzeba być żeby fotografować ludzi w czasie modlitwy i wysyłać zdjęcie na konkurs. O prawach autorskich już nie wspomnę!
  Mam nadzieję, że sprawa nie skończy się bez wysokiego odszkodowania bo raczej nie ma możliwości usunąć zdjęcia które już raz trafiło do sieci.

 • Lawyer
  Lawyer niedziela, 05 maj 2019 15:49 Link do komentarza

  Zgadzam sie z powyższym komentarzem. Powstaje jednak pytanie, czy organizator zbierał oświadczenia o zgodzie osob trzecich na publikację wizerunku, a jeśli tak, to czy autor złożył takie oświadczenie? Bo jeśli nie złożył, to organizator nie powinien rozpowszechniać tych zdjęć, a jeśli złożył, to wtedy wina autora. Trudno to teraz rozstrzygnąć, na pewno zrobi to prokuratura (postępowanie karne) lub sąd (sprawa cywilna).

 • zosia
  zosia poniedziałek, 06 maj 2019 07:51 Link do komentarza

  i bardzo dobrze, ja tez bym nie chciala by ktos wszedzie pokazywal moje zdjecie jak sie modlę, ani jak dłubię w nosie, wiec nie dziwie sie oburzeniu tych osob na zdjeciu, aczkolwiek spelnialo standardy pis wiec pewnie dlatego wygrało

 • ot tyle
  ot tyle poniedziałek, 06 maj 2019 11:44 Link do komentarza

  zosia, znaczy rafałku jesteś PO prostu śmieszny

 • Bogdan Nowak
  Bogdan Nowak wtorek, 07 maj 2019 09:37 Link do komentarza

  Nie rozumiem dlaczego człowieka, który zrobił piękną fotografię w ten sposób się piętnuje. Modlitwa nie jest chyba czymś wstydliwym. Fotograf po prostu zobaczył jakiś piękny kadr i zareagował właściwie: zrobił zdjęcie. Uchwycił w ten sposób jakąś mistyczną, nadrealną chwilę. Poza tym zdjęcie, jak rozumiem, zostało jednak wykonane w przestrzeni publicznej. Jego bohaterowie nie mają się czego wstydzić, czym niepokoić: Wprost przeciwnie. Ja byłbym dumny gdyby ktoś wykonał piękne, nagrodzone zdjęcie, gdzie byłbym jednym z bohaterów (mam nadzieję, że autor kiedyś mi, czy mojej rodzinie, takie zrobi i np. wygra nim jakiś ważny konkurs).
  Poza tym w taki sposób działali wielcy fotografowie. Robili po prostu ludziom zdjęcia w różnych okolicznościach.
  Jeśli sprawa trafi do sądu, być może fotograf będzie musiał - zgodnie z nowymi przepisami - ponieść jakąś karę (a może nie!). W moim odczuciu on jednak także został całą sytuacją skrzywdzony, napiętnowany. A naprawdę nie zrobił przecież nic złego.
  Powstała piękna fotografia. Wielka szkoda, że nie będzie można jej oglądać!

 • Obserwator
  Obserwator wtorek, 07 maj 2019 12:12 Link do komentarza

  Do palanta:
  "Jak bezczelnym trzeba być żeby fotografować ludzi w czasie modlitwy i wysyłać zdjęcie na konkurs. O prawach autorskich już nie wspomnę!
  Mam nadzieję, że sprawa nie skończy się bez wysokiego odszkodowania bo raczej nie ma możliwości usunąć zdjęcia które już raz trafiło do sieci."

  Beznadziejny komentarz! Nie widzę nic złego w fotografowaniu w tym miejscu i czasie. Co do publikacji zdjęcia, sprawa jest trochę inna.
  Jednakże zdjęcie (moim zdaniem) nie pokazywało nikogo w złym świetle i nie naruszało dobrego imienia osób przedstawionych na nim. Co nie zmienia faktu, że wypadałoby zapytać o zgodę.

  Prawa autorskie? Prawa autorskie są autora, czyli fotografa :) To on zrobił zdjęcie!

  Założę się, że żadnego odszkodowania nie będzie, nie wspominając o dużym.

 • Tomasz
  Tomasz wtorek, 07 maj 2019 19:01 Link do komentarza

  Podstawowa sprawa jest ta że p. Andrzej Mikulski naruszył regulamin konkursu i z tego powodu został zdyskwalifikowany. I tyle . Można mieć różne zdanie na temat zdjęcia ( dla mnie jest beznadziejne ) , ale regulamin jest regulaminem . I uczciwość wymaga jego akceptacji . A tej właśnie uczciwości w stosunku do innych uczestników konkursu p. Mikulskiemu zabrakło.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us