Logo
Wydrukuj tę stronę

Młodzieżowe Spotkania Teatralne 2017 - wyniki i zdjęcia

Młodzieżowe Spotkania Teatralne 2017, foto: materiał nadesłany Młodzieżowe Spotkania Teatralne 2017, foto: materiał nadesłany

8 zespołów wzięło udział w Spotkaniach Teatralnych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Zamościu („Ekonomik”). W tym roku, 8 grudnia już po raz kolejny zaprezentowały się szkolne grupy teatralne, działające w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych w powiecie zamojskim.

Do konkursu zgłosiły się następujące zespoły: Grupa teatralna z I Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu („Mały Książę”), Koło Teatralne przy I Społecznym Liceum Ogółnokształcącym w Zamościu („Pierwsza lepsza … czyli nauka zbawienna”), Koło Teatralne przy I Społecznym Liceum Ogółnokształcącym w Zamościu („Świeczka zgasła”), Grupa Teatralna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 W Zamościu („Gry i zabawy dziecięce”), Grupa teatralna „EGO” Publiczne Gimnazjum w Komarowie-Osadzie („Harówka Heraklesa”), Gimnazjalny Zespół Teatralny „Gadka” z Zespołu Szkół w Michalowie („W poszukiwaniu Kopciuszka”), Grupa teatralna „Kurtyna” z Gimnazjum Publicznego w Skierbieszowie („Samotny wśród ludzi”), Grupa Teatralna ze Szkoły Podstawowej Nr 9 z Oddziałami Gimnazjalnymi w Zamościu (”Misja specjalna”).

Przegląd teatrów rozpoczął pozakonkursowy występ uczniów ze Szkolnego Koła Teatralnego „Parodos”, działającego w ZSP Nr 1 w Zamościu. Występ został wysoko oceniony przez jury w podsumowaniu konkursowej rywalizacji. W przedstawieniu „Lekcja języka polskiego” na podstawie „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza młodzi aktorzy z pewnością zasieli u młodych odbiorców sztuki wątpliwość, „czy zachwyca?” i skłonili ich do krytycznego spojrzenia na sztukę.

Jako pierwsza w konkursie zaprezentowała się młodzież z I Społecznego LO w Zamościu w przedstawieniu „Pierwsza lepsza … czyli nauka zbawienna”. Nawiązując do klasycznych wzorów komedii, licealiści zaprzęgli sztukę Aleksandra Fredry w służbę rozrywki. Inne przesłanie niosło przedstawienie „Samotny wśród ludzi” grupy teatralnej „Kurtyna” z Gimnazjum Publicznego w Skierbieszowie. Wrażliwi młodzi ludzie w artystycznej formie zdefiniowali aktualny problem „deficytu miłości” we współczesnym świecie. To przesłanie adresowano do „ludożerców”, jak mówił Tadeusz Różewicz. Intrygujące postacie, współczesny kontekst i odwaga w adaptacji tekstu „Małego Księcia” to cechy kolejnego przedstawienia, zaprezentowanego przez uczniów z I LO w Zamościu.

O tym, że klasyczna komedia pomyłek najszybciej trafia do odbiorcy, świadczyć mogły duże brawa, jakie otrzymali aktorzy z I LO Społecznego w Zamościu, grający w drugim przedstawieniu pt. „Świeczka zgasła” wg Aleksandra Fredry. Ciekawe połączenie motywów mitologicznych ze współczesną sztuką popularną stworzyli uczniowie z grupy teatralnej działającej w Gimnazjum w Komarowie. Spektakl „Harówka Heraklesa” to ciekawa lekcja mitologii i gry aktorskiej. Jeszcze inny temat podjęli miłośnicy teatru z Michalowa w przedstawieniu pt. „W poszukiwaniu Kopciuszka”. Ta twórcza interpretacja klasycznych bajek okazała się być oryginalnym wyrazem lokalnego patriotyzmu. W zupełnie inną rzeczywistość, w świat wojennej traumy przeniósł na chwilę widzów program grupy teatralnej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Zamościu pt. „Gry i zabawy dziecięce”. Przegląd zakończyła żywiołowa gra aktorska uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 z Oddziałami Gimnazjalnymi w Zamościu w widowisku „Misja specjalna”. Obserwując reakcję widowni, można było stwierdzić, że aktorzy byli bardzo przekonujący w swojej misji.

Występy oceniła komisja w składzie: Piotr Johaniuk -instruktor teatralny w MDK w Zamościu, Marzena Miśkiewicz -prezes Zarządu Stowarzyszenia ART AVANTI w Zamościu, Janina Lachowska - instruktor teatralny. Poniżej wyniki.

Nagrody otrzymali:

Kategoria - szkoły gimnazjalne:
I miejsce - Grupa Teatralna ze Szkoły Podstawowej Nr 9 z Oddziałami Gimnazjalnymi w Zamościu (”Misja specjalna”)
II miejsce - Grupa teatralna „EGO” Publiczne Gimnazjum w Komarowie-Osadzie („Harówka Heraklesa”)

Kategoria – szkoły ponadgimnazjalne:
I miejsce - Koło Teatralne przy I Społecznym Liceum Ogółnokształcącym w Zamościu („Świeczka zgasła”)
II miejsce - Grupa teatralna z I Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu („Mały Książe”) III miejsce - Koło Teatralne przy I Społecznym Liceum Ogółnokształcącym w Zamościu („Pierwsza lepsza …, czyli nauka zbawienna”)

Kategoria – najlepsza aktorka:
Amanda Mojżesz z I LO w Zamościu

Kategoria – najlepszy aktor:
Krzysztof Lipiec z I Społecznego LO w Zamościu

 


Redakcja serwisu ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczonych reklam, ogłoszeń i komentarzy. Zdjęcia i artykuły stanowią własność autora i są chronione prawem autorskim. Redakcja zastrzega sobie prawo do redagowania i skracania nadesłanych tekstów.
Copyright © ezamosc.pl