Reklama

W piątek startują "Eskapady Kresowe" Wyróżniony

Program, źródło: materiał nadesłany Program, źródło: materiał nadesłany

W piątek, 6 października w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu rozpoczyna się 3. Zamojski Festiwal Podróży "Eskapady Kresowe". Przed festiwalową publicznością spotkania wypełnione prezentacjami, opowieściami, wspomnieniami, fotografiami oraz filmami o wyjątkowych miejscach i pasjonujących wyprawach.

Festiwal otworzy projekcja filmu „181” Damiana Wolfa Wagabundy o półrocznej samotnej eskapadzie po Ameryce Południowej. To film o marzycielu, który wsadził w plecak namiot i marzenia i bez żadnego planu ruszył na nieznany kontynent. Film o samotności, przeciwnościach losu, przemyśleniach nad sensem życia, obcowaniu z piękną naturą, życzliwych ludziach, szczęściu, smutku i wolności.

Miłośnicy Afryki i wspinaczki nie powinni przegapić prezentacji Roberta Gondka. W sobotę, 7 października, podróżnik opowie o wyprawach na najwyższe góry w Afryce. Zobaczymy pokryte lodowcami Kilimandżaro i Mount Kenya. Siedząc przed kinowym ekranem, odbędziemy spacer po kolorowych Górach Księżycowych w Ugandzie. W towarzystwie uzbrojonych żołnierzy wejdziemy na najwyższy szczyt Rwandy. Wejdziemy nocą na najwyższą górę Maroka, a w gęstej mgle zdobędziemy Mount Cameroon – najwyższy szczyt Kamerunu. Ponadto Robert Gondek zaprezentuje zdjęcia fenomenalnej afrykańskiej przyrody. Ptaki, słonie, mandryle, goryle. To będzie uczta dla wszystkich kochających góry, przyrodę i egzotykę.

Kolejny prelegenci „Eskapad Kresowych” – Łukasz Mucha i Rafał Raczyński – od jakiegoś czasu są w drodze po Koronę Ziemi. Zamierzają przemierzyć wszystkie kontynenty, aby zdobyć każdy ich najwyższy wierzchołek. W Zamościu zaprezentują początki wysokogórskiej przygody na lokalnym podwórku – w Tatrach, gdzie regularnie trenują, spędzając w nich praktycznie każdy weekend. Następnie zabiorą nas w Alpy, stając wielokrotnie na Mont Blanc. Kolejny etap odsłoni się przed nami piękno Kaukazu ze swoim najwyższym szczytem – Elbrusem. Nie zabraknie też wspomnień o niedawno zakończonej wyprawie na dach Ameryki Południowej, podczas której zdobyli Aconcaguę oraz o "dachu czarnego lądu", czyli afrykańskim Kilimandżaro. Góry, choć grają pierwsze skrzypce w ich opowieściach stają się tylko tłem w drodze po marzenia. Bo to właśnie marzenia są siłą napędową naszego życia, którą chcą się z nami podzielić.

Agnieszka Martinka opowie o wyprawie rowerem na Ural, do miejsca zesłania Ojca. „Na Ural – pisze podróżniczka – pojechałam z potrzeby serca. To była niezwykle piękna i wzruszająca podróż. Chciałam zobaczyć miejsce zesłania mojego Ojca, który w dniu wywózki w styczniu 1945 r. nie miał nawet 18 lat i nie był jeszcze moim Tatą. Chciałam odnaleźć szachtę numer cztery, kopalnię węgla kamiennego – łagier, do którego został zesłany przez połączone siły NKWD i UB. Moim celem była Połowinka na środkowym Uralu”. Spotkanie z Agnieszką Matinką odbędzie się 7 października.

W czasie „Eskapad Kresowych’ nie zabraknie zamojskich podróżników. Podróż do Japonii i Korei zaprezentuje Jacek Podkościelny. O Ziemi Świętej opowie Małgorzata Godzisz. A Janek Cios zda relację z wejścia na Elbrus. W programie festiwalu oprócz spotkań autorskich, prezentacji i relacji z wypraw, zaplanowano zajęcia edukacyjne dla młodzieży gimnazjalnej pod nazwą "Warsztaty Podróżnika”, które poprowadzi Damian Lemański oraz Janek Cios i Jacek Podkościelny. W ramach Festiwalu, 8 października, odbędzie się wycieczka do Lwowa z Biurem Turystycznym Quand.

W finale festiwalu, 24 października 2017, projekcja filmu „Happy Olo – pogodna ballada o Olku Dobie” oraz spotkanie z Aleksandrem Dobą, trzykrotnym zdobywcą Atlantyku w samotnych rejsach kajakiem. 3. Zamojski Festiwal Podróży „Eskapady Kresowe” potrwa od 6 do 24 października 2017. Organizatorem wydarzenia jest Zamojskie Towarzystwo Turystyczne, współorganizatorem Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu.

Program festiwalu: www.stylowy.net

Bilety wstępu na każdy dzień festiwalu (piątek i sobota) po 5 zł, projekcja filmu „Happy Olo…” (24.10.2017) - bilety: 10 /12 zł do nabycia w kasach CKF Stylowy. Wycieczka do Lwowa – informacje i zapisy – www.quand.com.pl / tel. 84 542 19 93 /dla uczestników festiwalu zniżka 20%).

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us