Reklama

XXI Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Eurofolk. Zobacz jakie zespoły wystąpią!

foto: archiwum, materiał poglądowy foto: archiwum, materiał poglądowy
To jedna z najbardziej barwnych imprez w Zamościu. 9 lipca rozpocznie się 21. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK. Na wydarzenie zaprasza Zamojski Dom Kultury wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”.

W festiwalu wezmą udział zespoły z Brazylii, Czech, Indonezji, Kenii, Meksyku, Portoryko i Polski. Występy potrwają do 14 lipca.

Poniżej opis zespołów, które wezmą udział w tegorocznym Eurofolku.

Zespół Folklorystyczny Polones AURESOVIA
BRAZYLIA
Aurea
Kultywując polską kulturę od ponad 90 lat, grupa poprzez działania kulturalne, takie jak tańce i warsztaty edukacyjne, podtrzymuje polskie zwyczaje i tradycje, gdziekolwiek się pojawi. Zespół składa się z 70 tancerzy podzielonych na trzy kategorie: dzieci, młodzież i dorosłych. Grupa odgrywa kluczową rolę w edukacji dzieci i młodzieży poprzez sztukę, kulturę i folklor, a także aktywnie uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych w Brazylii i za granicą – Argentynie i Urugwaju.
Menedżer grupy: Angela Maria Stempkowski Olczevski
Choreograf: Rafael Lucas Biesiak

Zespół Folklorystyczny ŻEROTIN
CZECHY
Strażnice
Zespół został założony w Strażnicach (Morawy Południowe) latem 1969 roku przez grupę młodych pasjonatów tradycyjnego śpiewu i tańca, którzy interesowali się historią swojego rodzinnego miasta. I tak nieprzerwanie do dziś grupa Żerotin liczy około 30 członków w wieku 15-35 lat. Strażnice uważane są za centrum folkloru i kultury ludowej Republiki Czeskiej.
Działalność zespołu skupia się głównie na regionie Strażnic, znanym z typowego tańca danaj, szybszego tańca trasak oraz tańca verbunk, wykonywanego wyłącznie przez mężczyzn i znajdującego się na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Menedżer grupy i choreograf: Vitezslav Horak

SMA LABSCHOOL CIRENDEU
INDONEZJA
Tangerang Selatan
Jest to jedna z najlepszych i najbardziej znanych szkół w Dżakarcie.
Grupa powstała w 2000 roku.
Celem grupy jest edukacja, promocja i ochrona ludowego i tradycyjnego tańca Indonezji. Co więcej, jest to zachęcanie nowego pokolenia, zwłaszcza młodzieży, do pokochania swojej kultury, takiej jak zwyczaje, które stale reprezentują w swoim życiu.
Menedżer grupy: Nadia Vijanti Surjit

Zespół Tańca Nairobi
KENIA
Nairobi
Nairobi Dance Ensemble to grupa tancerzy ludowych, muzyków i akrobatów.
Jako ambasadorzy kultury, ich celem jest edukacja, ochrona i upamiętnianie bogactwa dziedzictwa narodowego poprzez muzykę i taniec.
Powodem, dla którego zespół taneczny z Nairobi jest wyjątkowy, jest fakt, że nie jest to pojedynczy zespół etniczno-plemienny. Jest to kompozycja artystów z różnych plemion Kenii. Ich przedstawienia są zbiorem tańców i muzyki z niemal wszystkich społeczności w Kenii i innych części Afryki.
Menedżer grupy: Antony Karundu

Balet Folklorystyczny Aztlan
MEKSYK
Meksyk
Ballet Aztlan to organizacja non-profit założona w 2002 roku przez nauczyciela i choreografa Josue Nieto.
Ich misją jest promowanie kultury meksykańskiej poprzez muzykę i taniec ludowy wśród jak największej publiczności za pomocą barwnego i edukacyjnego programu.
W skład zespołu wchodzi również kapela Mariachi Aztlan, która składa się z 20 muzyków zaangażowanych w ratowanie i rozpowszechnianie tradycyjnej muzyki meksykańskiej. Przygotowany na festiwal program artystyczny będzie próbą rodzimych i aktualnych tradycji z dodatkiem nowych choreografii, które zachwycą zamojską publiczność.
Menedżer grupy i choreograf: Josue Nieto.

Balet Sabor Boricua
PORTORYKO
Aguadilla
Ballet Folklorico Sabor Boricua to balet, w którym tradycyjny folklor łączy się z muzyką ludową XX i XXI wieku. Zespół oferuje warsztaty, pogadanki i pokazy muzyki i tańca. Grupa składa się z młodych ludzi i dorosłych, którzy chcą pokazać swój talent prezentując tradycje portorykańskie. Program artystyczny przygotowany na Festiwal obejmuje trzy główne style folkloru: tradycyjne tańce, afrykańsko-karaibskie tańce bomba oraz plena i salsa.
Menedżer grupy i choreograf: Jannira Mercado

Zespół Tańca Ludowego "Pruszkowiacy" powstał w Pruszkowie na przełomie 1978/1979 roku. Przez 45 lat działalności, Zespół koncertuje w kraju i zagranicą, prezentując folklor z kilkunastu regionów Polski , a także tańce innych narodów.
Zespół jest Samorządową Instytucją Kultury prowadzaną przez Gminę Miasto Pruszków. Zespół liczy niemal 200 członków z różnych grup wiekowych. Zespół występuje z towarzyszeniem orkiestry ludowej lub kapeli dziecięco-młodzieżowej.
„Pruszkowiacy” są organizatorem corocznego plenerowego wydarzenia pod nazwą PDF – Pruszkowski Dzień Folkloru, które odbywa się na Skwerze im. Zespołu Tańca Ludowego „Pruszkowiacy” w Pruszkowie. Uczestnikami PDF są liczne zespoły związane z kulturą ludową i folklorem. m.in. Zespół MAZOWSZE, Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, Zazula, GOORAL, czy też Czesław Mozil.
Zespół nie boi się nowych wyzwań, czego dowodem jest udział w projekcie Czesława Mozila: „Czesław Mozil i Grajkowie Przyszłości. Inwazja nerdów vol. 1”. Na tym albumie znalazły się m.in. dwie piosenki w wykonaniu ZTL „Pruszkowiacy”, w tym roku album otrzymał Fryderyka w kategorii Album Roku Muzyka Dziecięca.
Znaczącym wydarzeniem w historii „Pruszkowiaków” był udział w filmie pt. „Znachor”, który na platformie Netflix obejrzało 43 mln widzów.
Dyrektorem Zespołu jest Piotr Grządkowski, a za artystyczną stronę działalności odpowiada Piotr Zalipski, a kierownikiem muzycznym jest Bogdan Nidzgorski.
Celem „Pruszkowiaków” jest pokazywanie szerokiej publiczności radości, jaką niesie ze sobą kultura ludowa, czyli jeden z najpiękniejszych polskich skarbów.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us