"Wisława Szymborska wczoraj, dziś, i…"

foto: materiał nadesłany foto: materiał nadesłany
Poezja Wisławy Szymborskiej wybrzmiała w pełnej krasie w Pałacu Zamoyskich w Zamościu. Właśnie tutaj 15 listopada odbyła się ogólnopolska konferencja „Wisława Szymborska wczoraj, dziś, i…” zorganizowana przez Bibliotekę Pedagogiczną w Zamościu.

Partnerami wydarzenia było I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Zamościu oraz Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli o. Zamość. Konferencja miała formę hybrydową i stanowiła zwieńczenie obchodów Roku Wisławy Szymborskiej z okazji 100. rocznicy urodzin autorki, która uważana jest za jedną z największych polskich poetek.

Konferencję otworzyła dr Dorota Mach, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu, która przywitała zaproszonych gości i życzyła owocnych refleksji nad twórczością polskiej noblistki. Publiczność wysłuchała referatów rzucających nowe światło na odbiór poezji Szymborskiej. Znamienici prelegenci zaprezentowali następujące zagadnienia: dr Monika Oliwia Żmudzka (Akademia Wychowania Fizycznego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku) „Zdaję z historii ludzi. Jąkam się i brnę – historia w wierszach Wisławy Szymborskiej”, dr Agnieszka Bielak (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II) „Przeprowadzka Pana Boga z dosłowności do przenośni. Religia i metafizyka w poezji Szymborskiej”, mgr Beata Wasilewska-Wnuk (Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli) „Mistrzyni w szkole ponadpodstawowej – człowiek w poezji Wisławy Szymborskiej”, dr Jakub Kornhauser (Uniwersytet Jagielloński) „Powrót pogubionych rzeczy. Szymborska i schyłek antropocenu” oraz dr hab. prof. UKEN Piotr Kołodziej (Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie) „Wisława Szymborska: trzy studia anatomiczne”.

Artystyczną oprawę konferencji zapewniła uzdolniona młodzież I LO w Zamościu, która przygotowała montaż słowno-muzyczny: Natalia Bełkot, Oliwia Bielecka, Miłosz Kucharski, Paweł Kusaj, Zuzanna Sołtys, Bartłomiej Szuwarski i Katarzyna Wiśniewska.

Na zakończenie konferencji wręczono nagrody laureatom Regionalnego Turnieju „Kot(d) w bibliotece” oraz Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Kartka do W. Szymborskiej”.

Konferencja „Wisława Szymborska wczoraj, dziś, i…” odbyła się w ramach trwającego cały rok projektu „Wisława Szymborska” realizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną. Portal ezamosc.pl patronował wydarzeniu medialnie.

 

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us